Zahraniční expanze e-shopu může být hračka. Když si vyberete správnou platformu, která vás podrží

Pokud bychom měli jmenovat nejvýraznější trendy roku 2022, jednu z předních příček by s největší pravděpodobností obsadila také zahraniční expanze. Důvod je prostý. Každý růst má své limity a poptávka v domovské zemi nemůže růst do nekonečna. Toto tvrzení je obzvláště aktuální v dnešní době, kdy konkrétně v Česku už působí více než 50 tisíc e-shopů. 

Pro nejednoho internetového podnikatele je tedy logickým závěrem této úvahy zahájení prodeje za hranicemi. Vstup do nové země se může zdát jako velmi riskantní krok s nejistým výsledkem. Inteligentní výběr vhodných nástrojů ale tato rizika může velmi výrazně omezit. Řeč je především o volbě systému, který je srdcem každého internetového obchodu - e-shopové platformě. 

Výběr e-shopového systému totiž není radno podceňovat. Naopak byste už od počátku podnikání měli myslet na to, že své podnikání budete postupně expandovat. Zkrátka nezapomínejte na úspěšný scénář. Právě proto je nutné zvolit komplexní platformu, která se o vás postará jak v úplných počátcích, stejně jako v následujících letech, kdy vaše podnikání skutečně nabere obrátky. 

A přesně tyto podmínky splňuje Upgates, jehož platforma se s 1 300 aktivními e-shopy řadí mezi ty vůbec nejpopulárnější. A jednou z předních vlastností, kterou e-shopeři na Upgates oceňují, jsou mimo jiné i možnosti prodeje do zahraničí. Ne každé řešení totiž umožňuje spuštění a správu zahraničních verzí svého e-shopu ze zahraničí, a to dokonce tak, že kupující ani nepozná, že nenakupuje u domácího prodejce. 

Rozeberme si to ale popořadě. Zahraniční expanze toho od e-shopera samozřejmě vyžaduje mnohem více než jen spuštění nové mutace na svém webu. Před zahájením prodeje v jiných zemích je totiž potřeba obstarat logistiku včetně zpětných procesů, překlady, vyřešit zákaznickou podporu, nastudovat legislativu a v neposlední řadě také pochopit nákupní zvyky cílového trhu.

Vše výše uvedené vám poměrně výrazně usnadní moderní e-commerce nástroje. Díky nim je v dnešní době možné vstoupit na zahraniční trh s minimálními náklady, trochu si jej oťukat v případě nadějných vyhlídek se do expanze pustit se vším všudy. 

 

Expanze cestou nejmenšího odporu

Plnohodnotná zahraniční expanze není nic levného. Zkuste si jen spočítat, kolik by vás při běžné ceně korunu za slovo stálo přeložit web a veškeré produkty profesionálním překladatelem. Velmi podobné to bude i s dalšími náklady. Například s pracovníkem zákaznické podpory, který bude novým zákazníkům na příjmu. Všechny tyto náklady je možné výrazně eliminovat. 

Třeba překladatel nemusí manuálně překládat kompletní produktovou nabídku. Místo toho je možné využít velmi rozvinutou umělou inteligenci ve formě strojových překladů, které sice nejsou dokonalé, avšak vstup do nové země umožní. Pokud například prodáváte 1 000 produktů, nechce si 50 těch nejprodávanějších přeložit profesionálním překladatelem. Ostatní můžete zvládnout prostřednictvím překladače a texty postupně s růstem svých tržeb za hranicemi postupně ladit až k dokonalosti. Stejný postup můžete zvolit také v dalších oblastech. Třeba zákaznickou podporu může vyřešit externí agentura, a díky tomu nemusíte kvůli několika požadavkům z rozjíždějícího se e-shopu složitě hledat a najímat pracovníka zákaznické podpory se znalostí místního jazyka. 

Kde se však už od počátku můžete prakticky bez dodatečných nákladů ukázat s plnou parádou, je samotné e-shopové řešení. Platforma, se kterou prodáváte, je totiž vaše opora, která by s vámi měla vydržet co nejdéle. V praxi se totiž velmi často stává, že e-shopový systém přerostete. S rozvíjejícím se  podnikáním zkrátka přestane stačit. Řešení je ale jednoduché. Vybrat si už od počátku řešení, které bude růst s vámi. Tento úkol nejlépe splní platforma pro pronájem e-shopu Upgates

Tolik k teorii. Teď si pojďme ukázat, jak je díky Upgates možné prodávat do zahraničí.

 

Možnosti multishopu u Upgates

Každý provozovatel e-shopu si své online podnikání přeje řídit ideálně z jednoho místa. Přesně to Upgates umožňuje. V administraci svého obchodu lze pohodlně spravovat jednotlivé jazykové mutace a tím obsluhovat různé zahraniční trhy z jednoho systému. Zároveň tím však žádným způsobem neutrpí možnosti přizpůsobení se jednotlivým zemím. 

Od tarifu Silver je totiž v Upgates možné přidávat svému e-shopu jazyky a těm přiřazovat samostatné domény. Stačí jen zvolit, do jaké země byste rádi prodávali a příslušný jazyk vytvořit. 

 

 

Po vytvoření jazykové mutace můžete novou odnož svého e-shopu začít plnit obsahem. Tedy především produkty. Pro jednotlivé jazykové varianty je možné přidat samostatné popisky nebo některé produkty v dalších jazycích skrýt. Díky tomu můžete jednoduše určovat, které produkty se na jakých trzích budou prodávat. 

Zahraniční expanze samozřejmě ani zdaleka není jen o přeložených popiscích u produktů. Vedle toho je potřeba myslet také na rozdílné legislativní předpisy, jinou výši DPH a fakturační údaje, reklamační podmínky nebo třeba na pravidla používání cookies. 

To všechno si u Upgates můžete při prodeji do jiných zemí přizpůsobit. Díky tomu vás při prodeji za hranice domácí země nebude skutečně nic omezovat. Jediné, co zůstane stejné, bude základní vzhled a rozložení e-shopu. Důkazem tohoto tvrzení jsou spokojení klienti Upgates, kteří se po expanzi do jedné sousední země rozhodně nezastavili. Naopak u Upgates najdete klienty, kteří prodávají do více než 10 nejen evropských zemí. 

 

 

Prodej do zahraniční má u Upgates dvě úrovně. Tou první je působení pod hlavní doménou s označením jazykové mutace za lomítkem. Tato možnost je zdarma. Tedy například mujeshop.cz/sk v případě prodeje na Slovensku. Zde by to nejspíše tak nevadilo. Především v případě západních zemí jsou však zákazníci poměrně citliví na to, u koho nakupují. Koncovka adresy e-shopu ve formě .cz/de by tedy nemusela působit příliš věrohodně. Proto Upgates nabízí také prodej na zcela samostatné doméně. Provoz e-shopu budete stále odbavovat z jedné administrace, avšak na zákazníka bude obchod působit jako zcela samostatný (mujeshop.de). Tato možnost stojí 750 korun měsíčně za každou doménu přiřazenou novému jazyku.

 

Článek pro Vás připravil náš partner UpGates 

 

Conviu je komplexní nástroj pro eshopy.  Nabízí editor XML a csv, napojení dodavatelských dat, automatický bidding, automatickou dynamickou cenotvorbu, automatický překladač produktů a monitoring cen konkurence.

Pokud budete mít dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím emailu info@conviu.com, telefonu nebo online chatu.