Dynamická cenotvorba

Proč je důležitá dynamická cenotvorba a na co se musíte zaměřit? Pojďme se vším podrobněji seznámit.

Přecenit všechny položky, které prodáváte, třeba i několikrát denně? V kamenné prodejně nemyslitelné, ale v internetovém obchodě je to technicky to nejmenší. Kouzlo spočívá v tom, najít tu správnou cenu. Conviu Vám s tím pomůže! Nabízíme dynamickou automatickou cenotvorbu podle Heureka API či Zboží API. Většinu práce tento modul udělá za Vás.

Proč je cenotvorba důležitá?

Každý e-shop musí být konkurenceschopný, pokud se chce uchytit na trhu či na něm vynikat. Cenotvorba je považována za jednu nejnáročnějších částí marketingu, protože je důležité sladit ceny s konkurencí, zároveň, aby cena byla atraktivní pro zákazníka a zároveň ji sladit s podnikovými cíli. Je to tedy velmi složitá a důležitá úloha, která musí být stanovena správně hned na začátku, protože na ni závisí úspěch a zisk podniku.

Když e-shop vyroste nad určitou velikost, je manuální cenotvorba nejen prakticky nerealizovatelná, ale i naprosto neefektivní. Proto doporučujeme věnovat energii pro rozvoj Vašeho byznysu a každodenní cenové mini-bitvy u tisíců položek nechat na optimalizovaných algoritmech.

Cenotvorba v Conviu se automaticky stará o vyhodnocování a výpočet optimálních prodejních cen proti Vaší konkurenci. Lze zvolit Cenotvorbu přes Heureka API nebo Zboží API.

Na jaké produkty se při cenotvorbě zaměřit?

První fázi cenotvorby je důležité, aby si podnik stanovil produkty, které jsou pro něj nejvíce důležité. Tyto produkty by měly mít nejlepší obchodní výsledky, tvoří nejvíce zisku a mají již nějaký podíl na trhu. Tyto produkty jsou tedy nejvíce konkurenceschopné a měla by být na ně cenotvorba změřena. Důležité je ale i nezapomenout na produkty, které jsou nové a podnik je bude zavádět na trh. Tyto produkty musí být také podpořeny, protože se mohou stát důležitými produkty pro podnik v budoucnu a převálcovat s nimi konkurenci. Také je potřeba se zamyslet na produkty ohledně marže, která je s nimi spojena. Některé produkty bude možné dát cenově níže, třeba než konkurence, právě díky marži. Pořádně si tedy produkty pro cenotvorbu promyslete.

Konkurence a cenotvorba

Při cenotvorbě je také důležité se zamyslet, kdo je vlastně Vaší největší konkurencí v daném odvětví a trhu. Zvolte si několik konkurentů, kteří v daném odvětví vynikají nejvíce a tvoří větší podíl na trhu. Na ty je potřeba se zaměřit a cenotvorbu na ně zacílit. Pokud budete konkurenceschopní Vaším největším konkurentům, je to další krok k úspěchu.

Conviu a strategie cenotvorby

Dalším důležitým krokem je zvolit správnou strategii. Conviu má v rukávu nástroj pro všechny strategie cenotvorby. Stačí si tedy zvolit tu nejlepší pro Váš e-shop.

S využitím znalosti cen konkurence na zbožových srovnávačích můžete pro svou automatickou cenotvorbu vybrat z několika zajímavých strategií:

  • Pořadí dle ceny: nastavíte například, že chcete být právě třetí ze všech prodejců, nebo nejlevnější z těch, co mají zboží skladem.
  • Ceny dle zvoleného konkurenta: můžete nastavit třeba, že chcete být vždy o 1 Kč nebo o 3 % levnější než zvolený konkurent. Konkurenci lze také filtrovat dle počtu recenzí nebo porovnávat ceny jen s konkurenty, kteří získali certifikát Ověřeno. Můžete také nastavit nebo naopak vyloučit konkrétní e-shopy (dle jejich názvu).
  • Maximalizace marže: cena se nastaví podle cen konkurence, elasticity poptávky a podle vašich nákupních cen tak, aby byla Vaše marže a tedy i provozní zisk co nejvyšší.
  • Maximalizace obratu: když chcete být agresivní a získat větší podíl na trhu, potřebujete k tomu i odpovídající ceny. Cenotvorba od Conviu pohlídá i to, abyste neprodávali příliš levně, a nepřicházeli tak zbytečně o zisk.

U všech strategií lze nastavit limity minimálních a maximálních cen. A lze je samozřejmě kombinovat. Jinou strategii pravděpodobně zvolíte pro svoje TOP produkty a jinou pro longtail.

Fixace ceny na akci

Když si dáte zboží do akčního letáku, ať už tištěného nebo e-mailového, budete potřebovat ceny na nějaký čas zafixovat. Modul v Conviu proto počítá s možností nastavit fixní ceny na zvolené období. Další možností je nastavení pravidel, kdy se má dát která položka automaticky do výprodeje.

Nastavení cenotvorby v Conviu

Náš modul Dynamická automatická cenotvorba udělá většinu práce udělá za Vás. Vy jen na začátku zvolíte strategii a nastavíte pravidla. Vše je jednoduché a pokud byste potřebovali s něčím pomoc, můžete se na nás obrátit na info@conviu.com. Se vším Vám rádi pomůžeme.