Jak bidovat na Heurece a Zboží?

Co je bidding a proč ho používat? Automatický bidding v Conviu Vám usnadní spoustu práce. Vše je rychlé a lehké.

Bidding představuje prostředek, jak se dostat na přední placená místa. Tím zvýšíte viditelnost Vašich produktů, objednávky a také přivedete větší návštěvnost na Váš e-shop. Automatický bidding zefektivní Vaši inzerci na Zboží.cz a Heureka.cz i Heureka.sk.

Automatický biddingový nástroj Conviu za Vás bude hlídat náklady, vyhodnocovat statistiky a nastavovat ceny za prokliky jen u těch produktů, které Vám přináší nové objednávky. Není to složité. Na začátku je třeba nastavit několik parametrů pro efektivní inzerci. Záleží, jaké jsou Vaše cíle. Zda jsou zaměřené na růst zisku, růst obratu, snížení nákladů nebo zviditelnění e-shopu a růst návštěvnosti. Pro tyto účely nabízí Conviu různé možnosti nastavení a lze tak při nastavování zohlednit Vámi zvolenou strategii. Pokud si nebudete vědět s nastavením rady, neváhejte oslovit specialisty Conviu a požádat o konzultaci, během které s Vámi nastavení projdou a poradí. Po nastavení pravidel a parametrů si Conviu následně nastaví API rozhraní a vše již funguje automatizovaně. Conviu umožňuje automatické vyhodnocování statistik, monitoring konkurence a přepočítávání biddingu a jeho propis do XML až 12x denně. Ušetří Váš čas a náklady, protože probíhá velmi časté automatické vyhodnocování a automatické vyřazení neprofitabilních produktů z bidovaných pozic.

Náš automatický bidding pro Vás tedy znamená úsporu práce a času, který můžete věnovat jiným důležitým činnostem spojeným s provozem e-shopu.

Bidding funguje na principu aukce, tedy hlavní je překonat nabídku (cenu za proklik) konkurence, a přitom nezaplatit víc, než je nezbytně nutné.

Bidding na Heurece

Když se na Heureku zaměříme trochu podrobněji, tak zjistíme, že výsledné řazení produktů ovlivňuje kromě ceny za proklik (CPC) více faktorů – např.: cena produktu, dostupnost produktu a hodnocení internetového obchodu. Přičemž každý z těchto faktorů má na řazení produktových nabídek určitou váhu. 

Dále, kromě výše již zmíněných faktorů, je třeba brát v potaz konkurenci, která do aukce vstupuje spolu s vámi. Hraje velmi podstatnou roli v tom, kolik vás proklik bude v konečném důsledku stát. Záleží, kolik je v tu danou chvíli na přední pozici potřeba. Pokud máte nastaveno například 20 Kč a na první pozici stačí 12 Kč, tak zaplatíte jen 12 Kč. Nicméně v případě, že nastavíte cenu moc nízko a na první pozici nedosáhnete a někdo získá v součtu vyšší skóre než Vy, zařadí se Váš e-shop na pozici za něj, případně za více takových e-shopů. V praxi to znamená, že pokud budete nabízet vyšší cenu za proklik, budete tak mít větší šanci, že svými produkty obsadíte první příčky vyhledavače a tím výrazně zvýšíte šanci, že oslovíte i daleko více potenciálních zákazníku, než kdybyste byli někde pod čarou.

Bidding na Zboží

Na Zboží je možné bidovat na detailu produktu (prostřednictvím MAX_CPC) nebo fulltextu Zboží (prostřednictvím elementu MAX_CPC_SEARCH). Novinkou je nyní od srpna možnost biddingu ve fulltextu Seznamu prostřednictvím Zboží inzerce. Ta nyní nahrazuje produktové inzeráty Skliku na všech reklamních pozicích – tj. top pozice, boční nebo spodní pozice. Cena za proklik se u této inzerce nastavuje opět přes MAX_CPC_SEARCH.

O pozicích nabídek v produktu (doporučené nabídky) a pozicích samostatných nabídek ve výsledcích hledání rozhodují nastavené aukční prokliky. Rozhodující roli při výběru e-shopu zákazníkem hraje cena výrobku, doprava, dárek, záruka apod.

Pokud zvolíte automatický bidding v Conviu, jsou automaticky ovlivňované oba elementy. Bidding se tedy nastavuje jak pro detail produktu, tak i fulltext.

Cena za proklik je ale tak trochu věda

Pro bidování je třeba se zamyslet nad strategií maximální ceny za proklik. Což je ale nemalý oříšek i pro zkušené obchodníky. Takových strategií je totiž spousta. Conviu má v rukávu nástroj pro všechny strategie biddingu. Na každou část sortimentu svého e-shopu můžete uplatňovat jiný přístup. Zpravidla je nejpřínosnější biddovat u Top produktů, u kterých víte, že jsou oblíbené a dobře se prodávají. Produkty je možné pro bidding segmentovat i dle vlastních štítků, prodejní ceny, výše marže, kategorie, výrobce, skladové dostupnosti, produktů v akci, rozdílu v cenách oproti konkurenci apod. Lze nastavit i držení produktu na určité pozici. Zvýšení/snížení biddingu můžete nastavit také dle denní doby a dne v týdnu.

 

Při biddingu je také možnost využít proměnných ze statistik a v podmínce použít např. aktuální PNO nebo aktuální náklady. Je možné tedy vytvořit pravidlo typu Pokud je PNO nižší než 3% a náklady nižší než 200 Kč, bude se biddovat produkt na 2. pozici.

 

A jak efektivitu biddingu vyhodnocovat?

Conviu nabízí podrobné statistiky, které lze sledovat na úrovni jednotlivých produktů. Vidíte tak, dle jakého pravidla se daný produkt bidduje, kolik získal prokliků, objednávek a v jaké hodnotě. Vyhodnocení záleží dle dané strategii. Nejčastěji se však kampaně vyhodnocují dle PNO (tj. podílu nákladů na obratu) nebo dle ROAS (návratnosti investic).

Výsledky můžete sledovat v podobě podrobných statistik v administraci, nebo si stáhnout statistiky produktů do Excelu. V grafu je možné jednotlivé metriky přepínat a zobrazovat pouze požadované.

Ke stažení je také přehled biddingu produktů, ve kterém můžete sledovat, které produkty se biddují, které naopak nebiddují a z jakého důvodu – tj. jakou konkrétní podmínku pro bidding nesplňují.

Conviu kromě automatického biddingu nabízí možnosti úprav jakéhokoliv XML feedu/csv či excel souboru. Pro párování produktů lze využít Párovač, který nabízí produkty k napárování. Lze také upravit kategorii dle stromu kategorí pro Zboží/Heureku pomocí našeptávače. Pomocí Conviu tak upravíte XML a tím zajistíte správné napárování produktů a zařazení do katalogu Heureky nebo Zboží.

Na záložce Reporty si také můžete nastavit reporty – např. nespárovaných produktů, spárovaných produktů, produktů u kterých máte nejnižší cenu atd. a ty si nechat zasílat na požadavovaný email v požadovaný čas.

Kromě automatického biddingu můžete využít také samostatného modulu pro monitoring cen konkurence nebo modulu pro automatickou cenotvorbu produktů.

Vyzkoušejte si marketingový nástroj Conviu - nyní jej můžete používat 30 dní zdarma.