Doplňte PPC feed o důležité informace a vytěžte Google Ads a Sklik na maximum

Produktový feed pro Google a Sklik obsahuje kromě povinných parametrů i spoustu dalších, které mohou doplnit zobrazované produkty o další informace a zároveň pomoci vyhledávacím algoritmům lépe pochopit specifikace produktu a nabízet je správným lidem ve správný čas. Také je možné přizpůsobit většinu atributů, včetně názvu a popisu, tak aby více odpovídaly Vašim potřebám.

V tomto článku se budeme věnovat atributům, které si můžete sami upravit s praktickou ukázkou. Také Vám představíme nejčastější možnosti úpravy.

Conviu umožňuje importovat vstupní data ve formátech XML, csv nebo xls. Následně provedete nastavení úprav XML (např. změnu kategorie, názvu, doplnění akce) a nakonec upravené XML vložíte do administrace systému.

A nebojte není to nic složitého. Editaci XML zvládnete jednoduše, rychle a bez znalosti programování. Data se z e-shopu automaticky načítají každou hodinu, zpracovávají v Conviu a následně v požadovaných minutách automaticky vygenerují do XML pro vyhledávače.

Úprava kategorie

Využijete především pro doplnění správných kategorií pro Google nebo Sklik (Zboží). Stačí upravit element s názvem kategorie, pomocí ctrl-c a ctrl-v vložit všechny aktuální názvy a změnit na kategorie dle specifikace prohlížeče. V tom Vám pomůže inteligentní našeptávač.


Videonávod pro úpravu kategorií:

Atributy pro Google feed

Štítek sleva/akce

Jedním z hlavních atributů, který doporučujeme používat, je atribut o ceně po slevě. Díky tomu se může u produktů zobrazit přeškrtnutá cena se štítkem “Sleva” nebo “Akce” (Google Nákupy) nebo rovnou výše slevy (Dynamický remarketing).

Pomocí tohoto štítku lze upoutat vyšší pozornost uživatelů.


Zdroj: Nápověda Google Ads

Pro zobrazení tohoto štítku je zapotřebí uvést v XML feedu dvě ceny:

  • Atribut <g:price> s původní cenou produktu.
  • Atribut <g:sale_price> s cenou produktu po slevě.

Spousta eshopů má často stejnou cenu, včetně těch po slevě, uvedenou v atributu <g:price>. i <g:sale_price>.

Pokud Vám původní cena v XML chybí, lze ji doplnit v Conviu pomocí pravidla „Přidat element“.

Parametry produktu

Doplnění dalších parametrů jako je materiál nebo velikost nejenže zpřesní vyhledávání, ale často může zvětšit reklamu o další 4 řádky, čímž se stává viditelnější.

Tyto parametry jsou volitelné a dostupné pro zahraniční inzerci, např. v Brazílii, Francii, Japonsku, Německu, Spojeném království a USA.

Nejjednodušší cesta je využití názvu nebo popisu produktu, který často dané informace obsahuje.

Po přidání elementu „Barva“ nebo „Materiál“ pak můžete doplnit příslušnou informaci k danému atributu.

Atributy pro Sklik feed

Nejprve je vhodné pro Sklik optimalizovat XML feed a vložit do služby Zboží všechna data, která budete následně v Skliku využívat. Pro používání Produktových inzerátů, Dynamického retargetingu nebo Dynamických bannerů, je nutné propojit účet Skliku s daty, které zasíláte do Zboží.cz.

Pokud se stane, že v nabídce máte produkty, které nesplňují podmínky pro inzerci na Zboží.cz, nevěste hlavu. I tak je možné je do inzerce Skliku zařadit, pokud splňují podmínky pro Sklik.

Jestliže podmínky nesplňuje jen část sortimentu, nabízí se možnost zobrazení konkrétních produktů na Zboží.cz. K tomu slouží element VISIBILITY. Pokud jej vyplníte „0“, zakážete zobrazení produktu na Zboží.cz.

Další možností je pak požádat Seznam o vytvoření nové provozovny. Zde poté můžete používat jeden XML feed pouze pro Sklik a druhý XML feed jen pro Zboží.cz.

VISIBILITY

Jak už jsme zmiňovali výše, jestliže tento element vyplníte „0“ nabídka se ve Zboží.cz nebude zobrazovat. Pokud naopak nevyplníte nic nebo vyplníte „1“, nabídka se ve Zboží.cz zobrazí.

VISIBILITY můžete doplnit pomocí pravidla „Přidat element“. Lze tak doplnit označení hromadně např. podle kategorie nebo značky.

Štítek sleva/akce

Stejně jako u Google umožňuje i Seznam zobrazit informace o slevě, a to použitím atributů <LIST_PRICE> a <PRICE_VAT>.


Zdroj: Sklik nápověda

U nabídky je možné pracovat se 2 možnými způsoby pro zobrazování původních cen, od kterých se poté daná sleva z nabídky vypočítá. Těmi způsoby je Cena před slevou a Sleva.

  1. První způsob vychází z položky tedy ceny, ze které se vypočte výše slevy zobrazovaná u nabídek.
  2. U druhého způsobu se cena vypočte automaticky, pokud není definována pomocí položky z historicky získaných cen služnou Zboží.cz.

Postup je stejný jako v případě Google feedu.

Štítek akce + Extra message

Produktové inzeráty lze doplnit o přednastavená sdělení:

Do feedu je potřeba přidat element EXTRA_MESSAGE a na základě podmínek doplnit správné sdělení. Například pro produkty nad určitou hodnotu nabídnete dárek zdarma.

Dárek může být někdy omezen časově, což není při zadání v Conviu žádný problém. Pomocí pravidla „Přidat element“ je možné doplnit dárek i s uvedením časové platnosti. Pomocí podmínky pak lze definovat k jakým produktům se dárek přidá. Může to být například podle výrobce nebo prodejní ceny.

Na následujícím obrázku je ukázka pravidla pro přidání dárku k vybraným produktům v určitém časovém období.

Custom_label_3

Vytvoření a doplnění atributu <CUSTOM_LABEL_3> Vám umožní doplnit do informacích o produktu vlastní text, který by měl by mít maximálně 25 znaků. Např.: Zlevněno, Cena za celý komplet, Doprava zdarma apod.


Zdroj: Sklik nápověda

Doporučujeme využívat na maximum výše uvedené atributy a zlepšit tak výkonnost Vašich produktových kampaní.

V případě, že byste si nevěděli rady, jak daný atribut přidat a vyplnit, určitě se nám ozvěte. Rádi Vám s tím pomůžeme.

Neváhejte a využijte 30 dní pro používání nástroje zdarma!

Pokud budete mít dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím emailu info@conviu.com, telefonu nebo online chatu.

Článek pro Vás připravil Jakub Kaplan, Product Manager Conviu. PPC reklamě na Goole a Seznamu se věnuje více než 5 let. Specializuje se na výkonnostní reklamu pro eshopy. S tím souvisí intenzivní práce s XML feedem a jeho optimalizací pro lepší výkon.