Jak upravit XML feed pro srovnávač Heureka.cz a Heureka.sk

Většina lidí využívá zbožové srovnávače pro vyhledávání nejrůznějších produktů. Následně si u nich porovnávají ceny a zjišťují výhody, které jim jednotlivé e-shopy nabízí. Zbožové srovnávače jsou tak hojně navštěvované.

Pro Vás jako majitele e-shopu je tedy důležité, být se svými produkty na Heurece zařazen a Vaši nabídku co nejvíce doplnit a zviditelnit.

Cílem lepší viditelnosti Vašeho obchodu je spárování produktů do katalogu Heureky. Produkty mohou být zařazeny na již existující produktové karty nebo jim budou vytvořeny produktové karty nové.

XML feed je nositelem všech informací o produktu. V tomto článku Vám ukážeme nejčastější úpravy XML feedu, které Vám se správným zařazením produktů pomohou. Dále také představíme důležité úpravy, které podpoří navýšení výkonu, neboť u produktů budete mít vyplněné všechny důležité informace. Vaše produktová nabídka tak bude více viditelná.

Conviu umožňuje importovat vstupní data ve formátech XML, csv nebo xls. Následně provedete nastavení úprav XML (např. změnu kategorie, názvu, doplnění akce), a nakonec upravené XML vložíte do administrace Heureky.

A nebojte se, není to nic složitého. Editaci XML zvládnete jednoduše, rychle a bez znalosti programování. Data se z e-shopu načítají automaticky každou hodinu, zpracovávají se v Conviu a následně se v požadovaných minutách automaticky vygenerují do XML pro Heureku.

V následujících bodech Vám ukážeme nejdůležitější a nejčastější úpravy pro XML Heureky. Podobným způsobem je však možné upravit jakýkoliv XML feed pro jakoukoliv marketingovou platformu.

Aby byly Vaše produkty na Heurece dohledatelné, je třeba je zařadit do katalogu a spárovat s relevantní produktovou kartou. Pro spárování produktů je třeba mít uhrazený kredit a nastavený PPC režim.

Jak funguje placený režim a jaké jsou jeho výhody?

Stav spárování pak lze sledovat v administraci Heureky na záložce Spárovanost produktů - > Přehled spárovanosti.

Následující obrázek ukazuje spárovaných produktů 1071 z celkových 1091 produktů.

Ignorovaná kategorie je u 3 produktů. Pokud chcete tyto produkty zařadit do katalogu Heureky, je nutné u nich upravit kategorii dle stromu kategorií Heureky. Nespárovaných produktů je 11. V těchto případech je třeba upravit název produktu – PRODUCTNAME. Tyto úpravy jsou popsány dále v textu.

Je důležité ještě zmínit, že poslední řádek přehledu ukazuje produkty, které nelze zařadit do katalogu Heureky z důvodu absence povinných parametrů.

1. Kategorie

Pro správné zařazení do katalogu Heureky je podstatné uvádět kategorii podle stromu kategorií Heureky. Jedná se o element CATEGORYTEXT https://www.heureka.cz/direct/xml-export/shops/heureka-sekce.xml

V Conviu můžete jednoduše přiřadit kategorii pomocí našeptávače. Stačí na exportu pro Heureku přidat pravidlo s hromadným přepisem CATEGORYTEXT.

Může však nastat situace, kdy budete mít kategorii, která obsahuje různé produkty spadající do různých kategorií podle Heureky. V tuto chvíli již nastává „problém“, který lze vyřešit pomocí editoru XML Conviu.

Názorným příkladem může být e-shop s kategorií „Propagační materiály“, ve které jsou nabízeny hrnečky, propisky i bloky. V tomto případě nelze této kategorii přiřadit relevantní kategorii Heureky.

V Conviu na to ale máme řešení, stačí nadefinovat pravidlo: Pokud název (PRODUCTNAME) obsahuje slovo „propiska“, nastaví se kategorie (CATEGORYTEXT) Pera a propisky. Pokud název obsahuje slovo „hrneček“, nastaví se kategorie Hrnky a šálky apod.

Nastavení kategorií se realizuje pomocí našeptávače. V případě, že majitel e-shopu vloží nový produkt, který bude v názvu obsahovat slovo „propiska“, automaticky se mu přiřadí již kategorie podle Heureky.

Zde je ukázka vytvoření pravidla pro přepis kategorie podle názvu.

2. Název produktu – PRODUCTNAME a PRODUCT

Název produktu se na Heurece propisuje do elementů:

PRODUCTNAME –⁠ přesný název produktu. Nesmí obsahovat žádné jiné informace, jako např.: dárek, pouzdro či nabíječka zdarma apod.

PRODUCT –⁠ obsahuje PRODUCTNAME (název produktu) + informace o možnosti osobního odběru.

Heureka uvádí doporučené názvy pro jednotlivé sekce: https://sluzby.heureka.cz/napoveda/povinne-nazvy/

Obecně lze říct, že název produktu musí obsahovat výrobce/značku, typ produktu, řadu, PN, objem/hmotnost/barvu/velikost, jinými slovy specifické parametry produktu.

Každý vyhledávač má svoji specifikaci pro tvorbu názvů. Conviu to celé usnadňuje, protože umožňuje upravit jednotlivé názvy bez změn názvů na e-shopu. Upravíte tedy pouze název pro daný vyhledávač.

Úprava je možná pomocí pravidla „Upravit element“.

Nejčastěji se úprava názvů týká doplnění Výrobce nebo Parametrů. Pomocí následujícího pravidla, lze doplnit k původnímu názvu „Ultra Lotio SPF25“ ještě výrobce a objem produktu, a tím splnit specifikaci doporučeného názvu. V části Nahradit obsah, lze poté pomocí značky % vyvolat proměnné.

Doplněním:
%manufacturer% %productname% %param-value-objem%

Vznikne ve výsledku název:
Daylong Ultra Lotio SPF25 200 ml

3. Hromadná úprava pomocí xlsx/csv souboru

Pomocí tohoto pravidla je možné hromadně upravit stovky produktů během pár minut. Pro úpravu je možné vygenerovat csv soubor, který můžete v excelu upravit dle požadavků a následně nahrát zpět. Pro zpětné nahrání je ale nutné ponechat první sloupeček ITEM_ID, dle kterého se data spárují a upraví (přepíšou). Pokud tedy například budete upravovat názvy produktů pro zpětné nahrání, použijte csv ve formátu ITEM_ID; PRODUCTNAME; PRODUCT. Tj. elementy (sloupečky), které upravujete.

Variantou k hromadnému nahrávání prostřednictvím csv je také nahrávání dat prostřednictvím Google data sheets tabulky, kterou stačí v pravidle nasdílet. Hlavní výhoda tohoto způsobu řešení spočívá v tom, že úpravy v Google data Sheets tabulce může provádět několik osob najednou.

4. Párovač Conviu

Tento nástroj nabízí relevantní produkty k napárování na Heurece. Párování je součástí modulu pro úpravu XML souborů.

V nástroji uvidíte náhled na nespárované produkty, které je možné řadit dle ceny, kategorie, ID či názvu. Ve filtru zvolíte Nespárované produkty. Nyní uvidíte náhled na nespárované produkty a jejich nabídku na Heurece, ke které lze produkt připárovat. Pokud je nabídka shodná, stačí klikem na tlačítko „Spárovat“ potvrdit volbu. Po aktualizaci dat se produkt na Heurece připáruje. Daný produkt je samozřejmě možné kdykoliv odpárovat nebo nerelevantní nabídku skrýt.

5. Skrytí produktů

V případě, kdy máte některé produkty dlouhodobě nedostupné, nebo mají nízkou marži a nechcete je do vyhledávačů odesílat, je možnost produkty jednoduše skrýt.

6. Doplnění dárků

Možnost nabídnout k produktu dárek je pro uživatele velmi zajímavá příležitost, a tak by byla škoda jí čas od času nevyužít. Zvlášť je pak tato příležitost vhodná v případech, kdy nelze upravovat prodejní cenu z důvodu dodržování dodavatelských dohodnutých prodejních cen.

Heureka zviditelní dárek přidaný prostřednictvím elementu GIFT. Dárek je možné doplnit pouze do XML srovnávačů, což pomůže e-shopu na srovnávačích stát se atraktivnější oproti konkurenci.

Dárky mohou být někdy omezeny časově, což ale není při zadání žádný problém. Pomocí pravidla „Přidat element“ lze doplnit dárek i s uvedením časové platnosti. Poté pomocí podmínky lze definovat, k jakým produktům se dárek přidá (např.: podle výrobce nebo prodejní ceny).

7. Parametry produktů

Mít vyplněné parametry produktů v XML, je důležité pro vyhledávání na Heurece. Pokud tyto parametry vyplněné nejsou, nelze zobrazovat Vaše produkty v konkrétním filtrování. Níže je uvedená ukázka, o přesně jaké filtry v kategorii se jedná.

Pro některé kategorie je doplnění parametrů povinné.
Seznam povinných parametrů uvádí Heureka v následující tabulce: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bOroHe1jlLabfyLA2WN7ka8Wa940DsXrpE20JBm5zuY/edit#gid=0

V Conviu je možné definovat, pro které produkty, kategorie nebo u jakého výrobce je třeba parametry doplnit.

Tak například lze doplnit parametr barva, pokud obsahuje v názvu určité slovo. Je možné také využít regulárních výrazů. Jedná se sice o pokročilejší techniku, ale s jejich pomocí můžete upravit prostřednictvím jednoho pravidla velké množství produktů, a to se vyplatí.

8. Doprava

Cena dopravy v XML musí být shodná s cenou dopravy na e-shopu. Doplnění do XML souboru nabízí Conviu pomocí pravidla Přidat element.

9. Bidding neboli nastavení ceny za proklik –⁠ CPC

Bidding, neboli nastavování cen za proklik, představuje prostředek, jak se dostat na přední placená místa. Ta většinou znamenají větší viditelnost a následně přinášejí e-shopu vyšší návštěvnost i větší počet objednávek.

Heureka umožňuje bidding v detailu produktu, který se nastavuje prostřednictvím tagu HEUREKA_CPC.

Minimální ceny za proklik vychází dle rozsahu prodejní ceny a kategorie, do které produkt náleží. Bidovací pravidla lze nastavit v editoru XML pomocí pravidla Přidat/Upravit element.

Doporučujeme se zaměřit a podpořit produkty s vyšší marží, top produkty, nebo vybrané produkty dle kategorie nebo značky, které máte dostupné skladem.

Conviu také nabízí možnost automatického biddingu, jehož výhoda spočívá zejména v mnohem větší efektivitě nastavování CPC (ceny za proklik), kdy se o vše postará bidovací automat Conviu. Dokáže cenu dle statistik vyhodnocovat a optimalizovat až 12krát denně, což byste s ručním nastavováním jen stěží zvládli. Efektivně tedy hlídá i Vaše náklady vložené do reklamy, protože zvyšuje cenu za proklik jen v případě, kdy se to vyplatí. Pokud se Vám to již nevyplácí, sám uvolní předraženou pozici a produkt je z biddingu vyřazen.

Pravidla automatického bidování lze nastavit pro všechny produkty. Bidovací automat Conviu z historie statistik vyhodnotí, které produkty biddovat a které nebiddovat. Samozřejmě je také možnost bidding nastavit jen pro určité produkty. Produkty je možné segmentovat podle prodejní ceny, výrobce, kategorie apod.

Ukázka biddovacího pravidla:

Pokud si nechcete s nastavením biddingu lámat hlavu, lze také aktivovat smart bidding.

10. Element ACCESSORY - příslušenství

Pomocí tohoto elementu je možné ke zvoleným produktům doplnit příslušenství. Obsahuje ITEM_ID položky, která jsou příslušenstvím k tomuto produktu. Může se jednat např.: o nabíječku, pouzdro apod. Lze je uvést klidně i vícekrát.

Příslušenství je možné přidat pomocí pravidla Přidat element:

11. Element EXTENDED_WARRANTY – rozšířená záruka

Tento tag obsahuje informaci o prodloužené záruce produktu. Pokud chcete na Heurece prodlouženou záruku zobrazit, je vyplnění tohoto popisku povinné. Můžete také uvést dobu prodloužení záruky, která se uvádí v měsících. Maximální délka popisku je 128 znaků.

Prodlouženou záruku v Conviu snadno doplníte opět pomocí pravidla Přidat element.

12. Element SPECIAL_SERVICE – doplňková služba

Tento element obsahuje informaci o doplňkové službě poskytnuté k nákupu produktu.

Příklady doplňkových/speciálních služeb:

  • servis zdarma
  • vynesení do patra
  • prodloužení záručního/pozáručního servisu
  • prodloužená doba vrácení zboží

Do XML je možné doplňkovou službu přidat rovněž pomocí pravidla Přidat element. Dané pravidlo bylo uvedeno již výše např.: u ACCESSORY.

13. Překlad textů pro Heureka.sk

Pokud potřebujete pomoci s překladem textů produktů pro Heureka.sk, můžete se opět spolehnout na Conviu. Pro jednoduchý a rychlý překlad XML pomocí Conviu pravidla je na výběr ze všech dostupných překladačů – Google API Translator, Bing Translator nebo DeepL Translator. Podrobnější informace k jednotlivým překladačům naleznete v našem článku Přehled automatických překladačů.

Jak již bylo zmíněno, překlad produktů pro e-shop lze nastavit rychle a jednoduše. Cena za překladač je 0,8 Kč za 1000 znaků a překlad celého XML je realizován většinou do hodiny. Text se přeloží pouze jednou. Je však důležité nezapomenout i na překlad parametrů a dalších souvisejících tagů (elementů).

Věříme, že pomocí Conviu vyladíte prezentaci Vašich produktů na Heurece na jedničku.

Conviu je komplexní nástroj pro online marketing.

Neváhejte a využijte 30 dní pro používání nástroje zdarma!

Pokud budete mít dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím emailu info@conviu.com, telefonu nebo online chatu.