Zrychlete načítání webových stránek

Myslíte si, že rychlost načítání vašich webových stránek není důležitá? To je ovšem veliký omyl.

Podle výzkumů i zpoždění načítání stránky o jednu jedinou sekundu přináší o 11 % méně zobrazení stránek, o 16 % nižší spokojenost zákazníků a o 7 % menší počet konverzí. To znamená že pokud se vaše stránky načítají jen o chvilku déle, drasticky to poškozuje vaši schopnost zaujmout návštěvníky a realizovat prodeje. To znamená, že mít rychlé stránky je nezbytné - nejen pro dobré umístění v Googlu, ale i pro udržení vysokých zisků.

Obsah obrázku sport

Popis byl vytvořen automaticky

Pokud jsou vaše stránky pomalé, vyhazujete peníze oknem

Ve skutečnosti 47 % spotřebitelů očekává, že se webové stránky načtou za dvě sekundy nebo méně. A 40 % opustí stránku, která se načítá tři a více sekund. Ano, slyšíte dobře - pokud se vaše stránky načítají déle než tři sekundy, ztrácíte téměř polovinu návštěvníků ještě předtím, než na váš web vůbec dorazí. Pokud jste za tyto zákazníky zaplatili například prostřednictvím PPC reklamy, přicházíte o obrovské sumy peněz a v podstatě nemůžete doufat, že by se vám PPC reklama vyplatila. Navíc i návštěvníky, kteří dlouhé načítání ze zvědavosti vydrželi, může nízká rychlost odradit od toho, aby se v budoucnu vrátili.

Dlouhá doba načítání poškozuje SEO

Google se dlouhodobě snaží upřednostňovat ve vyhledávání weby, které přinášejí návštěvníkům pozitivní uživatelskou zkušenost, kterou právě dlouhá doba načítání poškozuje. Není proto žádným překvapením, že weby které se načítají příliš dlouho, mohou na umístění na předních místech vyhledávání rovnou zapomenout. Rychlost načítání stránek je totiž jedním ze signálů, které algoritmus Google používá k hodnocení stránek.

Vzhledem k tomu, že se webové stránky stávají mnohem složitějšími a obsahově náročnějšími, je důležité je vyladit tak, aby se co nejvíce snížila rychlost jejich načítání. A přestože existuje řada faktorů, které ovlivňují rychlost načítání stránek - mnohé z nich vyžadují pomoc zkušeného vývojáře - existuje několik snadno proveditelných úprav, které mohou mít na snížení rychlosti načítání stránek významný vliv a které si můžete na svém webu upravit i vy sami.

Obsah obrázku text, elektronika

Popis byl vytvořen automaticky

Jak zjistím, že se stránka pomalu načítá

Jelikož je pro Google rychlost načítání stránky důležitým hodnotícím faktorem, zveřejnil bezplatnou službu na adrese https://pagespeed.web.dev/ která vám změří, jak na tom vaše stránka je. Stačí jen zadat URL a odeslat. Výstupem je nejen informace o tom, jak rychlá vaše stránka je, ale také příklady toho, co vaši stránku nejvíc zpomaluje a doporučení, co byste pro její zrychlení měli dělat.

Optimalizujte obrázky a videa

Jedněmi z faktorů, které nejvíce prodlužují dobu načítání webové stránky jsou obrázky a videa - zabírají totiž významnou část celkové datové velikosti stránky. S obrázky a videem přitom souvisejí dva odlišné faktory: velikost jednotlivých prostředků a počet celkových prostředků, které se na dané stránce načítají. Je důležité zabývat se oběma těmito faktory.

Zmenšete velikost obrázků a videí

Mnoho majitelů webů dělá zásadní chybu v tom, že nahrávají obrázky v plné velikosti a rozlišení, a teprve na webu upraví jejich velikost pomocí html atributů. Pokud se obrázek na webu zobrazuje v šířce 640 pixelů, je zbytečné, aby měl ve skutečnosti 6000 pixelů. Prohlížeč si jej totiž musí stáhnout v plné velikosti, což načítání drasticky zpomaluje, nemluvě o spotřebovaných datových přenosech.

Pokud je to možné, držte se formátu JPG - JPG je komprimovaný formát obrázku, který zachovává jeho integritu, aniž by zbytečně plýtval místem. Formát PNG byste měli používat pouze v případě, že je nutná průhlednost. Zcela se vyhněte použití formátů TIFF a BMP, které jsou datově největší.

Komprimujte všechny fotografie - i fotografie, které byly vhodně zmenšeny, budou stále většími soubory, než by musely být. Ujistěte se, že jsou všechny fotografie komprimované, protože komprese může výrazně snížit velikost souboru, aniž by výrazně utrpěla kvalita obrázku. Komprimovat a zmenšovat obrázky můžete v jakémkoli grafickém editoru.

Stejně důležitá jako komprese obrázků je i komprese veškerého videa, které má potenciál být značnou zátěží pro rychlost, zejména pokud je ve vysokém rozlišení. Nezapomeňte proto každé video komprimovat pomocí nástroje, jako je například Handbrake. Velmi pomůže také vkládání videa pomocí videohostingové platformy třetí strany, jako je Vimeo nebo Youtube, abyste snížili dopad na šířku pásma vašeho hostingového serveru.

Omezte celkový počet prostředků na každé stránce

Mějte na paměti, že čím více obrázků a videí na každou stránku umístíte, tím déle se bude načítat. Je důležité si uvědomit celkovou "velikost" prostředků každé stránky. Funkce jako jsou karusely, videa na pozadí, velké obrázky a textury mohou webu přidat na zajímavosti, ale také zpomalují rychlost načítání stránek. Snažte se proto najít zdravou rovnováhu mezi vizuální estetikou a uživatelským komfortem.

Využijte plugin pro ukládání do mezipaměti

Dalším způsobem, jak zlepšit dobu načítání stránek, je ukládání do mezipaměti.  Stránky v mezipaměti se zobrazují jako statické HTML verze konkrétní stránky, aby se zabránilo časově náročným dotazům do databáze webu. Stránka uložená v mezipaměti se načte mnohem rychleji - a zároveň se sníží zatížení serveru až o 80 %. Pokud používáte na stránce nějaký ze systémů CMS, jako jsou například Wordpress, Drupal či Joomla, můžete použít mnoho užitečných zásuvných modulů, které dokážou ukládání stránek do mezipaměti zařídit, například u Wordpressu jde o W3 Total Cache, nebo WP Rocket a mnohé další. WP Rocket zvládá kromě ukládání stránek do mezipaměti také řadu dalších metod optimalizace rychlosti stránek, jako např:

  • „líné načítání“ obrázků a videa

  • minifikace zdrojů (HTML, CSS, JS)

  • odstranění řetězců dotazů ze statických zdrojů

  • kombinování souborů (písma Google, CSS, JS)

  • optimalizace databáze

  • asynchronní načítání souborů CSS

  • odložené načítání souborů JS

Obsah obrázku osoba

Popis byl vytvořen automaticky

Minimalizujte HTTP požadavky

Pokud se vám podaří  snížit celkový počet částí webové stránky (jako jsou obrázky, skripty atd.), které je třeba načíst, můžete dobu načítání stránky výrazně zkrátit. Dalšími možnostmi jak zrychlit stránku je povolení komprese Gzip, která komprimuje webové stránky a styly před jejich odesláním do prohlížeče. Tím se velikost stránky sníží až o 70 %, což výrazně zkrátí dobu přenosu. Pokud jsou vaše stránky mezinárodní a mají návštěvnost z celého světa, doporučuje se použití sítě CDN (Content Delivery Network). Využití sítě CDN může zvýšit rychlost vašich stránek tím, že hostuje soubory vašeho webu v rozsáhlé síti serverů po celém světě. To umožňuje uživatelům z jiných zemí stahovat soubory ze serverů, které jsou jim blízké, a rozložení šířky pásma dále snižuje dobu načítání stránek.

Snižte počet přesměrování

Přesměrování webové stránky převede návštěvníky na jinou adresu URL, než kterou požadovali. Vznikají tak další HTTP požadavky, které vyžadují další čas na zpracování. Přesměrování se používá v případě, že se daný obsah již na stránce nenachází, byl přesunut nebo se změnila informační struktura webu. Pro většinu majitelů webových stránek není reálné odstranit všechna přesměrování. Chcete-li však zachovat rychlost svých webových stránek, zvažte zachování pouze těch nezbytných. Při přesměrování stránek na webu se doporučuje používat přímé odkazy. Tím minimalizujete řetězce přesměrování a zvýšíte výkon celého webu.

Zvolte rychlejší webhosting

Významný vliv na rychlost načítání stránek vašeho webu - ať už pozitivní, nebo negativní, má také kvalita vašeho webhostingu. Zejména u větších webových stránek, které jsou náročnější na zdroje, a u webových stránek, které mají velkou návštěvnost, může být používání levného, málo výkonného hostingového řešení velmi omezujícím faktorem. Ačkoli používání levné sdílené hostingové platformy může být lákavé, investice do vysoce výkonného VPS, spravovaného nebo dedikovaného serveru by měla být prioritou. Tyto hostingové plány jsou sice o něco dražší, ale často využívají mnohem rychlejší technologie a obsahují vyhrazené zdroje a řadu možností jak váš server vyladit na vyšší výkon.

Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEOPPC reklamue-mailing, správu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačů obsahový marketing.