Nejčastější SEO chyby, kterým byste se měli za každou cenu vyhnout

Snažíte se vyhnout zbytečným chybám v SEO? Pomůžeme Vám s optimalizací a čemu se vyhnout!

Nejčastější SEO chyby, kterým byste se měli za každou cenu vyhnout

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je neustálý, průběžně se vyvíjející proces. Mění se podmínky na trhu, vaši konkurenti a samozřejmě i algoritmy vyhledávačů, které jsou stále chytřejší a dokážou mnohem lépe odhalit, pokud se někdo snaží ve vyhledávání získat pozice, které si nezaslouží.

Pokud chcete dosáhnout a následně se udržet na předních příčkách ve vyhledávání – ať už jde o Google, Seznam nebo jiný vyhledávač, bez SEO se v žádném případě neobejdete. Musíte mít přehled o SEO metodách, které fungují, i o těch, které ne. I ty je totiž velmi důležité znát, abyste se jich dokázali vyvarovat. Pojďme se podívat na některé z nich a na způsoby, jak se jim co nejjednodušeji vyhnout.

Nemáte ujasněny své priority a cíle

Jednou z nejčastějších chyb v SEO, které se často dopouštějí i profesionálové, je absence jasného plánu a SEO strategie. Mnoho majitelů firem se domnívá, že žádné plány nepotřebuje. Jejich cílem je dostat se na první místa ve vyhledávání, aby tak zvýšili návštěvnost webu, což následně zvýší jejich tržby. Problém je, že věci nejsou vždy tak jednoduché.

Aby se vaše SEO vyplatilo, musíte si uvědomit, čeho chcete dosáhnout. Je to větší počet návštěvníků, kvalitnější návštěvnost, nebo vyšší počet konverzí? Pokud například na váš web přichází z vyhledávačů 30 000 uživatelů měsíčně, ale jen 1 % z nich u vás nakonec nakoupí, k čemu vám budou vyšší pozice? Možná na váš web přivádíte nesprávné návštěvníky, kteří o vaše produkty nemají zájem, a to, že jich bude víc, vám nijak nepomůže. Zkoušet budovat SEO bez stanoveného plánu je jako házet cihly poslepu z okna a čekat, že z nich vznikne dům.

Nevíte, proč lidé vyhledávají vaše klíčová slova

Záměr vyhledávání je faktor hodnocení, který ovlivňuje výsledky v SERP. Google totiž upřednostňuje weby, jejichž obsah splňuje záměr vyhledávání pro daný dotaz. Proto se snaží odhadnout záměr, který stojí za klíčovým slovem, které uživatel zadal do vyhledávání. Pokud uživatel hledá něco jiného, než se na vaší stránce nachází, nebude s výsledkem spokojen, což ve finále znamená, že s vaší stránkou nebude spokojen ani Google. Klíčová slova se dají z hlediska záměru rozdělit na informační a komerční.  Pokud například někdo zadá do vyhledávacího řádku "kdo je to realitní makléř", pravděpodobně to znamená, že uživatel chce vědět, jaká je náplň práce realitních makléřů. Uživatel má tedy záměr získat informace.

Pokud by však uživatel hledal "služby realitního makléře", pravděpodobně by to znamenalo, že chce koupit či prodat nemovitost – jedná se tedy o komerční klíčové slovo.

V případě, že je cílem stránky poskytnout informace, měli byste ji optimalizovat na informativní klíčová slova, pokud jde o stránku prodejní, zaměřte se spíše na slova s komerčním záměrem.

Nevěnujete dostatek pozornosti návštěvníkům z mobilních zařízení

Mobilní telefony jsou dnes nejčastějším zařízením, ze kterého se lidé připojují k internetu. Tato zařízení však mají svá specifika, kterým byste měli své stránky přizpůsobit. Displeje mobilů jsou malé a standardní internetová stránka je na nich při běžném zobrazení nečitelná. Uživatel si ji sice může zvětšit, ale pak se stává nepřehlednou. Tento nedostatek řeší takzvané responzivní zobrazení, které automaticky přizpůsobí velikost textu a formátování stránky velikosti uživatelova displeje, takže je na jakékoli velikosti displeje stále perfektně čitelná.

Dalším důležitým faktorem je rychlost načítání. Uživatelé mobilů často nejsou na wifi a jsou tak velmi citliví na rychlost načítání stránek. Pokud se stránka nenačte do 3 sekund, většina lidí o ni ztratí zájem a jde jinam. Přizpůsobení mobilním telefonům je pro SEO velmi důležité – pokud stránka není optimalizována, dramaticky se zvyšuje míra okamžitého opuštění, což je pro vyhledávače silně negativní signál.

Nakupujete zpětné odkazy z nekvalitních stránek

Zpětné odkazy patří mezi nejdůležitější faktory hodnocení webu. Je pochopitelné, že Google chce do hodnocení zahrnout pouze odkazy, které vznikly přirozeně, a které mají význam pro uživatele odkazujícího webu. Pokud však kupujete odkazy z nekvalitních stránek, které nemají u Googlu žádnou autoritu a nikdo na ně nechodí, je pochopitelné, že ani Google takovýmto odkazům nepřikládá žádnou váhu. Google je totiž mnohem chytřejší, než si většina z nás myslí. Velmi dobře dokáže odlišit, zdali odkaz má skutečnou hodnotu pro uživatele, nebo vznikl jen za účelem manipulace s výsledky vyhledávání. Pokud chcete získat skutečně kvalitní odkazy, které posunou vaši stránku výše, uděláte nejlépe, když se obrátíte na profesionální SEO agenturu, která dokáže získat špičkové odkazy ve vašem oboru, aniž by porušila některá z mnoha pravidel Google.

Používáte zastaralé SEO postupy

S tím, jak se Google neustále vyvíjí, je jeho vyhledávací algoritmus stále dokonalejší a umí lépe posoudit skutečnou hodnotu stránky pro její uživatele. V důsledku toho se mění i SEO.

Strategie, které dobře fungovaly před 10 lety, již nejsou účinné. Pokud se tedy chcete udržet na předních místech stránky s výsledky vyhledávání, musíte neustále jít s dobou a používat moderní techniky SEO.

Používáte nekvalitní obsah

V SEO odjakživa platilo, že obsah je král – a nyní to platí dvojnásobně. Klíčová slova ani odkazy vám příliš nepomohou, pokud Google bude považovat váš obsah za nepříliš kvalitní. Vždy se proto snažte svým návštěvníkům poskytnout maximální množství informací ohledně toho, co hledají. Váš obsah správně strukturujte pomocí nadpisů a odrážek, aby byl pro návštěvníky dostatečně přehledný. Doplňte jej vnitřním prolinkováním na další podobná témata, která obsah stránky rozšiřují či doplňují. Sledujte, jaký obsah poskytuje svým návštěvníkům vaše konkurence a vždy se snažte být o něco lepší než oni. Návštěvníci sami poznají kvalitu, budou se na váš web vracet, budou na něj odkazovat a sdílet jej na sociálních sítích, díky čemuž vyhledávače poznají, že jde o nejlepší stránku z oboru a přiřadí jí odpovídající místo ve výsledcích vyhledávání.

 

Článek připravila digitální agentura PPC Profits, která realizuje SEOPPC reklamue-mailingsprávu sociálních sítísprávu zbožových vyhledávačů obsahový marketing.