Jak získat kvalitní odkazy zdarma

Zjistěte, jak získat kvalitní odkazy zdarma.

Jednou z nejdůležitějších SEO technik je i v roce 2021 získávání kvalitních odkazů z autoritativních stránek. Nejde přitom pouze o kvantitu – důležitá je hlavně kvalita odkazu. Vyhledávače, zejména Google, dokážou velice dobře rozlišit, zdali je odkaz hodnotný či nikoli. Jedním z nejdůležitějších faktorů pro hodnocení kvality odkazu je to, zdali je užitečný pro návštěvníky a vede z webu, který považuje Google za kvalitní a autoritativní zdroj obsahu, a navíc tematicky souvisí s obsahem vašeho webu.

Pro návštěvníky takového webu je odkaz přirozeným rozšířením jeho původního obsahu, doplňujícím jej o nové zajímavé informace, které v původním článku nejsou. Chcete příklad? Představte si, že ze známé a hojně navštěvované stránky o chovu křečků vede odkaz na stránku, která nabízí specializovaná krmiva pro všechny druhy křečků, které existují. Takový odkaz je pro návštěvníky stránky, vášnivé chovatele křečků, žádaným rozšířením obsahu plným užitečných informací. Naopak odkaz ze stejné stránky vedoucí na web o auto tuningu nepřináší návštěvníkům nic hodnotného, a tudíž není tak dobře hodnocen. Vaším cílem je proto získávání těchto kvalitních, autoritativních a tematických odkazů – což ovšem není tak snadné, jak to na první pohled vypadá.

Jak získat kvalitní odkazy zdarma?

Samozřejmě, odkazy si můžete koupit a modlit se, že to Google nepozná. Ale ty nejlepší tímto způsobem stejně nezískáte. Na zaplacení odkazu z těch nejautoritativnějších webů pravděpodobně nebudete mít dost peněz, a i kdyby, stejně vám nepomohou tak, jako odkazy vzniklé přirozeným způsobem, to znamená zdarma. Jak je však získat?

Majitelé autoritativních stránek často odkazují na kvalitní stránky z jejich oboru, jejichž obsah je pro jejich uživatele přínosný. Může se jednat o různé odborné články, návody či cokoliv, co dokáže zlepšit život jejich uživatelů. Aby cílem těchto odkazů byla právě vaše stránka, musíte zkrátka nabídnout lepší obsah než všichni ostatní. Vyberte si nějaké téma, které ve vašem oboru rezonuje, a ke kterému není dostatek podrobných a ucelených informací. Pomůže vám samotný Google. Dejte vyhledat klíčové slovo z vašeho oboru a podívejte se, jaký obsah se nachází na prvních místech. Poté vytvořte obsah na podobné téma, ale mnohokrát lepší. Pokud například bude na prvním místě ve vyhledávání na výraz „cviky na záda“ seznam s nejlepšími cviky na posilování zádových svalů, vytvořte ještě lepší seznam, kde bude cviků mnohem více a všechny budou podrobněji popsány, doplněny fotografiemi, videi a podobně. Vytvořit takto kvalitní obsah jistě není snadné, ale rozhodně se to vyplatí.

Propagujte svůj exkluzivní odkaz na sociálních sítích

Aby lidé začali na váš obsah spontánně linkovat, musíte jej nejprve co nejvíce propagovat. Zveřejněte jej na sociálních sítích v komunitách, které se tématem zabývají. Pokud bude opravdu dobrý, lidé jej začnou sdílet a brzy si jej všimnou i majitelé stránek, kteří na něj začnou odkazovat.

Najděte na webu nefunkční odkazy a získejte je pro sebe

Spousta odkazů, které se na internetu vyskytují, a to včetně velkých a autoritativních webů, obsahuje nefunkční odkazy. Stránka, kam odkaz směřoval, možná přestala existovat a majitel webu je příliš zaneprázdněn, aby zjišťoval, zda některý z odkazů na jeho webu nehlásí chybu 404 – stránka nenalezena. To je šance pro vás – zkontrolujte autoritativní weby, ze kterých byste rádi získali odkaz, pomocí softwaru na kontrolu stránek (například Screaming Frog), a pokud nalezne externí link na neexistující obsah, vytvořte podobný, pokud možno mnohem lepší na vašem webu, upozorněte majitele, že má na webu nefunkční link a nabídněte mu, aby namísto toho odkazoval na váš obsah. Pokud bude váš obsah kvalitní, většinou to rád udělá a vy získáte hodnotný odkaz zdarma.

Využijte možnosti guestbloggingu

Aby se autoritativní web, ze kterého se snažíte získat odkaz, udržel na špici zájmu svých zákazníků, potřebuje pravidelný přísun čerstvého obsahu. To je však pro majitele webu často velmi časově či finančně náročné. Pokud mu proto nabídnete článek pro jeho web bezplatně, pouze za umístění odkazu, většinou bude souhlasit. Pokud se majiteli stránek snažíte nabídnout své články, měly by odpovídat stylu, který je na webu prezentován. Před tím, než majitele oslovíte, napište několik článků na ukázku, abyste mu měli co předvést.

Zjistěte, jak to dělají vaši konkurenti

Možná jsou vaši konkurenti mnohem lepší v získávání návštěvnosti prostřednictvím zpětných odkazů na své stránky než vy. To se stává. Vy to ale můžete využít ve svůj prospěch. Sledujte pravidelně jejich aktivity generující návštěvnost, zjistěte, odkud a jakým způsobem získávají zpětné odkazy a všechny tyto strategie použijte ve svůj prospěch.

  • Sledujte weby vašich konkurentů kdykoli přidají nějaký nový obsah.
  • Přihlaste se k odběru jejich newsletterů.
  • Sledujte je na sociálních sítích.
  • Sledujte, na jaký jejich obsah směřuje nejvíc zpětných linků a odkud.

Jakmile najdete obsah s velkým počtem kvalitních zpětných odkazů, prozkoumejte, co jej dělá tak výjimečným. Poté použijte tyto informace pro tvorbu vlastního obsahu a získávání kvalitních zpětných odkazů.

  • Získávají zpětné odkazy z recenzí? Přimějte stejné blogery, aby otestovali vaše produkty či služby.
  • Získávají zpětné odkazy z guestbloggingu? Pracujte na tom, abyste také mohli publikovat na stejných nebo podobných webech.

Několik závěrečných slov

Získávání kvalitních zpětných odkazů není procházka růžovým sadem. Ve většině případů vyžaduje správnou strategii a určitou vytrvalost, dokud se nedostaví požadované výsledky. Použitím kombinace výše uvedených technik však můžete během poměrně krátké doby získat vysoce kvalitní zpětné odkazy, které vašim webovým stránkám přinesou mnohem lepší pozice ve výsledcích vyhledávání, konzistentní návštěvnost a spoustu nových potenciálních zákazníků.

 

Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEOPPC reklamue-mailing, správu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačů obsahový marketing.