Expanze e-shopu na zahraniční trh? Rozhovor s Ing. Martinem Pechem, MBA a Adreou Bínovou ze společnosti UPgates

Plánujete expandovat na zahraniční trh nebo o tom přemýšlíte? Pak si nenechte ujít náš rozhovor s manažerem obchodu Ing. Martinem Pechem, MBA ze společnosti UPgates a Andreou Bínovou ze zákaznické podpory UPgates.

Dozvíte se, jak pandemie ovlivnila tuzemský i zahraniční trh, zda se vyplatí expandovat a kam, na co si dát pozor, jak takový dvojjazyčný e-shop založit a neplatit přitom dvojnásobek za pronájem nebo jak si efektivně poradit s překladem XML feedů a ušetřit až desetitisíce.

Jaký vliv měla pandemie na vznik nových eshopů pro zahraniční trhy?

Asi není žádným tajemstvím, že celý segment e-commerce zažívá poslední rok nevídaný boom. Všichni jsme rok co rok četli zprávy o tom, jaké nárůsty tržeb a objednávek e-shopy zaznamenaly. Rok 2020 ale odstartoval něco bezprecedentního. Mluví se o tom, že pandemie rozvoj e-commerce segmentu posunula nejméně o 5 let. Obchodníkům šlo primárně rychlé vytvoření sekundárního prodejního kanálu, a to především v rámci domácího trhu. Existují ale e-shopy, které pandemii vyhodnotily jako příležitost pro vstup na zahraniční trhy.

Jaké zahraniční trhy jsou pro české prodejce nejzajímavější a jaké je zhruba procentuální rozložení?

Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale čeští podnikatelé mají výhodu, která je ve světě vcelku nevídaná. Vedle sebe totiž máme trh, který je prakticky stejný jako ten náš. Samozřejmě teď mluvím o Slovensku. Jde o perfektní odrazový můstek pro zahraniční expanzi. To samé samozřejmě platí i pro slovenské obchodníky, kteří mají dveře otevřené na český e-commerce trh. Velmi zajímavé je ale také Maďarsko. V online prostoru zde zatím moc subjektů nepůsobí. Je to násobně méně než v Česku, proto Maďarsko nabízí obrovský potenciál. 

Tento fakt si ale uvědomuje stále více podnikatelů, a to samozřejmě nejen u nás. Relativně brzy tak může být pozdě. Expanze se obecně pro mnoho e-shopů jeví jako logické východisko. Náš online trh je totiž už docela rozebraný a karty jsou už víceméně rozdány. Tím ale samozřejmě nechci říct, že v Česku už nový e-shop nemůže uspět. To rozhodně ne.

Jaké jsou možnosti a jak probíhá založení eshopu pro zahraniční trh?

V nás v UPgates je to vlastně velmi jednoduché. U jiných pronajímatelných e-shopových řešení bývá zvykem, že pro vytvoření druhé jazykové mutace musí e-shoper založit nový projekt. Každou zemi pak ovládá ze samostatné administrace, což je přinejmenším dost nepohodlné. Nemluvě o tom, že cenu za pronájem platí dvakrát. 

UPgates nabízí založení druhé jazykové mutace zdarma, a to v případě využití aliasu na jedné doméně. Využití samostatné domény pro druhý jazyk je pak zpoplatněno částkou 750 korun měsíčně. Máme k dispozici slovenský a anglický překlad systémových hlášek. Klient si ale může do systému nahrát jakýkoliv jiný jazyk. Důležité je ale to, že všechny své země e-shop ovládá přehledně z jedné administrace. Mimochodem máme e-shop, který působí prakticky globálně a využívá 12 jazykových mutací.

Na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost při expanzi prodeje do zahraničí?

Rozhodně je potřeba pořádně si prostudovat tamní právní a daňový systém. Bez jeho znalosti by se podnikání v nové zemi mohlo nehezky zkomplikovat. Zjistěte si, jaká má nakupující v dané zemi práva, jaké máte by povinnosti, co musí obsahovat obchodní podmínky a tak dále. Kamenem úrazu je typicky DPH. Od 1. července 2021 navíc dochází ke změnám, které ovlivní právě i prodej do zahraničí. 

Vyplatí se také dobře zmapovat dopravce. Aby se například nestalo, že doprava bude do cílové země nakonec dražší než ta, kterou jsme kupujícímu naúčtovali. Pak bych určitě nepodcenil průzkum trhu. Máte šanci s daným produktem v nové zemi vůbec uspět?

Je nějaká podmínka, kterou musí eshop splňovat, aby mohl začít prodávat svoje produkty v zahraničí?

Na toto jsem víceméně zodpověděla v předchozím dotazu. Konkrétní podmínky mohou být individuální a lišit se podle jednotlivých zemí. Vyplatí se tedy vyhradit si dostatek času a právní a obchodní prostředí v dané zemi nastudovat. 

Jaký je Váš pohled na automatizaci překladů XML souborů? Klientům u větších eshopů může ušetřit i desetitisíce oproti manuálnímu překladu popisků překladatelem. Nebo ušetřit i čas. Oblíbený je i způsob, kdy prodejce provozuje český eshop a jakmile přidá nové produkty na českém eshopu dojde hned k automatickému překladu a importu přeložených produktů do jeho eshopu v jazykové mutaci. Jaký je Váš názor?

Vítáme všechny nástroje, které našim e-shopům usnadní práci. Vždy říkáme, že nejspokojenější e-shoper je ten, kterému chodí tolik objednávek, že jediné, co stíhá, je balení krabic. To je samozřejmě nadsázka. Jsme prostě rádi, když se našim e-shopů, daří. Pak totiž přicházejí na řadu právě nástroje pro automatizaci procesů. A úspora času při překladu popisků je vynikajícím příkladem. Majiteli e-shopu pak zbývá více času k dalšímu rozvoji svého podnikání. Jeho čas je totiž to nejcennější.

Jaké jsou novinky eshopů Upgates související s expanzí, co dále připravujete a plánujete?

Aktuálně je naší prioritou spíše upevnění pozice na českém trhu. Zároveň bychom ale rádi aktivněji působili na Slovensku. Od našich nejbližších sousedů k nám přichází stále více zákazníků, proto zde vidíme potenciál a výhledově chceme své marketingové a obchodní aktivity na Slovensku posilovat. 

Co se týče dalších plánů, aktuálně připravujeme nové webové stránky a aplikaci pro mobilní zařízení. Naši e-shopeři totiž stále častěji vyžadují možnost pohodlné správy administrace e-shopu z mobilu nebo tabletu. V tom jim chceme vyjít vstříc. Loňský rok pro nás byl velmi úspěšný. Rostli jsme o 100 procent. Tohle bychom chtěli letos ještě zopakovat. 

Upgates nabízí tvorbu e-shopu jednoduše během pár okamžiků a navíc s jazykovými mutacemi zdarma. Na trhu e-commerce působí více než 10 let.

Plánujete expanzi? Pokud vlastníte e-shop a potřebujete přeložit XML feed do příslušného jazyka, můžete využít naší aplikace Conviu. Tato aplikace umožňuje import jakéhokoli xml či csv a má již připravený výstupní XML formát pro UPgates. Conviu využívá umělé inteligence (AI), která zodpovídá za automatický překlad celého XML feedu nebo jen jeho vybraných částí. Tím šetří Váš čas i nemalé peníze za překladatele. Zaujalo Vás to? Více se dozvíte na našich stránkách.