Nejlepší současné SEO taktiky pro získání organické návštěvnosti

Pokud plánujete prodávat produkty nebo služby online, musíte se ujistit, že vás lidé skutečně najdou. Nemá smysl mít dobře navržené webové stránky s kvalitními produkty za úžasné ceny, pokud vás lidé nedokážou najít při vyhledávání na internetu.

Pokud plánujete prodávat produkty nebo služby online, musíte se ujistit, že vás lidé skutečně najdou. Nemá smysl mít dobře navržené webové stránky s kvalitními produkty za úžasné ceny, pokud vás lidé nedokážou najít při vyhledávání na internetu. A čím výše se ve výsledcích vyhledávání umístíte, tím lépe. Pokud se vaše stránka na určité klíčové slovo zobrazí jako první, získá desetkrát více kliknutí, než když bude až desátá.

Abyste toho dosáhli, budete muset využít optimalizace pro vyhledávače – SEO. Díky optimalizaci onpage a offpage SEO faktorů se ve výsledcích vyhledávání umístíte výše a lidé vás s větší pravděpodobností najdou. A čím větší návštěvnost tak získáte, tím větší je pravděpodobnost, že budete prodávat. Žijeme-li v konkurenčním světě, jako je ten dnešní, musí firmy jít nad rámec pouhých základů, aby si udržely konkurenční výhodu.

SEO je klíč k získání konkurenční výhody

Vzhledem k digitální povaze současného světa se optimalizace pro vyhledávače (SEO) stala jedním z nejvlivnějších faktorů online podnikání. Ať už jde o podporu růstu pomocí strategie organického vyhledávání, zlepšení konverzního poměru nebo zvýšení návštěvnosti, může aplikace pokročilých technik SEO velkou měrou přispět k růstu vašeho podnikání.

Při úvahách o SEO je však třeba mít na paměti, že pravidla SEO se neustále mění. To znamená, že si nikdy nemůžete být jisti, že vaše stránky jsou optimalizovány v souladu se současnými postupy.  Vzhledem k tomu, že Google a další vyhledávače pravidelně zavádějí pokročilejší algoritmy vyhledávání, to, co vám fungovalo včera, nemusí fungovat dnes. Proto je také třeba neustále aktualizovat pokročilé taktiky a SEO strategie.

Optimalizujte obsah webu

Není žádným tajemstvím, že pravidelná tvorba nového, kvalitního obsahu, získávání odkazů z autoritativních zdrojů na tento obsah a jeho doplnění důležitými klíčovými slovy nesmírně pomáhají ve zviditelnění vašeho webu ve vyhledávačích a získávání potřebné návštěvnosti. I když je tvorba nového obsahu velmi důležitá, odborníci na pokročilé taktiky a strategie SEO doporučují optimalizovat i stávající obsah.

Stejně jako většina ostatních věcí kolem nás, má i každý vytvořený obsah svou trvanlivost, pokud není pravidelně aktualizován a optimalizován. Časem se tento obsah začne ve výsledcích propadat a s ním i návštěvnost. Pokud návštěvnost některého vašeho článku klesá, zkuste zapřemýšlet, čím jej vylepšit, rozšířit či aktualizovat. Vyhledávače milují aktuální obsah!

Doplňte správné meta značky

Samozřejmostí by mělo být doplnění unikátních Meta značek title a description. Přestože vám nezajistí vyšší umístění ve vyhledávání, dokážou zvýšit míru prokliku v SERP tím mohou pomoci zlepšit organickou návštěvnost s minimálními náklady. Meta značky jsou skutečnou tajnou zbraní mnoha SEO specialistů – zobrazují se totiž ve výsledcích vyhledávání a pokud jsou napsány tak, aby přitáhly pozornost a přesvědčily, hrají fenomenální roli při zvýšení míry prokliku (CTR).

Snažte se prodloužit dobu strávenou na stránce

Jedním z nejdůležitějších faktorů hodnocení je pro Google kvalitní uživatelská zkušenost návštěvníků webu. Úroveň této zkušenosti Google posuzuje podle mnoha faktorů, včetně doby, kterou stráví uživatel na stránce. Čím delší je doba pobytu návštěvníka na webu, tím větší je šance, že se stránka zobrazí na vyšší pozici ve vyhledávání Google.

Logika spočívá v tom, že pokud se návštěvník rozhodne strávit více času na vaší stránce, pak algoritmus Google předpokládá, že se návštěvníkovi na vaší stránce líbí a že jste odpověděli na jeho dotaz. Ideální je, pokud poté, co skončí na vaší stránce, už neklikne na další výsledek v SERP. To totiž pro Google znamená, že se vám skutečně podařilo zákazníka uspokojit.

Až tedy bude někdo příště hledat podobné téma, algoritmus bude přikládat váhu době pobytu předchozích návštěvníků a může vaši stránku zařadit výše než obsah konkurence. Jak tedy můžete zlepšit dobu zdržení na své stránce? Jednou z nejjednodušších věcí je zajistit, aby byl obsah dobře čitelný.

Základem dobrého obsahu je stále kvalita a relevance

Ať už zveřejníte jakýkoli obsah, dbejte na to, aby byl relevantní a měl vynikající kvalitu. Udržujte jednoduchý a bezchybný jazyk, zajistěte, aby byl obsah srozumitelný a byl schopen poskytnout vyčerpávající odpověď  na návštěvníkův dotaz. Snažte se, aby s v obsahu dalo snadno orientovat. Používejte srozumitelný jazyk a udržujte odstavce krátké, s maximálně 3-4 řádky v každém odstavci.

I v rámci odstavců používejte pokud možno krátké věty. Pokud je však obsah, který chcete zveřejnit, mimořádně dlouhý, můžete dlouhé věty přidávat střídmě, abyste narušili monotónnost a udrželi návštěvníka v pozornosti. Pokud je to možné, zvýrazněte klíčový obsah buď formou odrážek, nebo jako podnadpis.

Další skvělou pokročilou technikou on-page SEO, která se úspěšně používá k narušení monotónnosti obsahu, je použití obrázků nebo snímků obrazovky k ilustraci probíraného bodu. Vizualizace zatraktivňují obsah a usnadňují jeho pochopení, čímž napomáhají prodloužit dobu jeho prohlížení.

Aktualizace BERT pro určení záměru vyhledávání

Aktualizace BERT byla spuštěna v říjnu 2019, ale její význam stále roste. BERT je zkratka pro Bidirectional Encoder Representations from Transformers, která využívá strojové učení a zpracování přirozeného jazyka k tomu, aby vyhledávání prováděné uživatelem bylo pro Google srozumitelnější.

Účelem zavedení tohoto algoritmu je interpretovat záměr hledajícího. Jednoduše řečeno, algoritmus BERT řadí výsledky podle toho, co uživatelé skutečně chtějí najít, a ne podle toho, co hledají.

Jak lze webové stránky optimalizovat pro aktualizace BERT?

Algoritmus BERT se zaměřuje na poskytování relevantních výsledků vyhledávání uživatelům. To znamená, že jediný způsob, jak tento algoritmus využít ke svému prospěchu, je zaměřit se na vytváření vysoce kvalitního obsahu.

  • Poskytněte cílený obsah, který odpovídá vyhledávacímu dotazu. Například při vyhledávání "jak odstranit vodní kámen bez chemie" by se měla zobrazit stránka s informacemi o tom, jak se zbavit vodního kamene pomocí domácích triků našich babiček, a nikoli pomocí komerčních chemických prostředků.

  • Kontext je důležitější než hustota klíčových slov. Pryč jsou doby, kdy na vyhledávače platilo velké množství klíčových slov v obsahu. Algoritmy jsou nyní chytřejší a dokážou rozlišit mezi relevantním obsahem a obsahem nízké kvality.

Investujte čas a úsilí do tvorby videoobsahu

Dnes už víme, že čím delší dobu se návštěvník na vašich stránkách zdrží, tím větší je šance, že se v SERP Googlu a dalších vyhledávačů umístí výše. Vytváření videoobsahu je jedním z nejúspěšnějších způsobů, jak zajistit, aby se návštěvníkům váš web líbil a strávili na něm více času. Videa jsou atraktivní a pro mnoho návštěvníků mnohem snadněji pochopitelná.

Online průzkumy ukazují, že 72 % zákazníků dává přednost seznámení se s produktem nebo službou prostřednictvím videa a 84 % spotřebitelů se nechalo přesvědčit ke koupi produktu nebo služby během sledování videa. Na videu můžete snadno předvést všechny jeho výhody, ukázat jej během používání atd.

Zaměřte se na srovnávací klíčová slova

Další pokročilé SEO taktikou je zaměřit se na srovnávací klíčová slova, zjednodušeně řečeno na slova, která srovnávají věci. Například „pes nebo kočka“, „je lepší Samsung Galaxy S20 FE nebo S21 FE“, „Intel Core i9 vs AMD Ryzen 5“.  Tato klíčová slova nemají příliš velkou konkurenci. Studie navíc ukazují, že lidé, kteří obecně vyhledávají pomocí srovnávacích klíčových slov, mnohem častěji konvertují. Díky těmto klíčovým slovům se tedy na váš web dostane více cílené a relevantní návštěvnosti. 

Optimalizace pro hlasové vyhledávání

Ať se vám to líbí, nebo ne, stále více lidí používá k vyhledávání na internetu mobilní telefony, tablety a hlasové asistenty. Protože je na těchto zařízeních mnohem pohodlnější zadávat dotazy hlasem, stala se optimalizace pro hlasové vyhledávání jedním z nejžhavějších trendů současného SEO.

Nejlepším způsobem, jak získat a udržet stálou návštěvnost z hlasového vyhledávání, je začít se zaměřovat na dlouhá klíčová slova. Je to proto, že lidé, kteří vyhledávají hlasem, mají tendenci klást delší a výstižnější otázky než při psaní do vyhledávacího pole. Proto můžete zvážit optimalizaci pro delší konverzační dotazy, které se běžně používají při hlasovém vyhledávání. Například.

  • Textový vyhledávací dotaz: "recept na rybízový koláč"

  • Dotaz v hlasovém vyhledávání: "Jak upéct výborný koláč z rybízu?"

Vyhledávače milují shluky obsahu

Návštěvníci vyhledávají na internetu, aby získali informace o určitém tématu. Pravděpodobně si budou chtít přečíst o dalších souvisejících tématech, aby tomuto tématu lépe porozuměli. Někteří se možná rádi do tohoto tématu ponoří do hloubky, zatímco jiní mohou chtít jen určitou část obsahu. I když nemůžete ovlivnit, jaký druh informací může návštěvník hledat, pomůže vám, když budete připraveni uspokojit všechny potřeby, které návštěvník může mít.

Toho lze dosáhnout vytvořením obsahových „shluků“. Smyslem takového shluku je předvést váš web jako místo, kde návštěvník najde vše o daném tématu. Pokud návštěvníci chtějí krátký výňatek o určitém tématu, mohou si jej prohlédnout v základním obsahu, často nazývaném anglickým slovem „Hub“. Pokud návštěvník potřebuje více informací a chce se do konkrétního tématu ponořit hlouběji, může najít další podrobnosti o hledaném klíčovém slově prostřednictvím souvisejícího obsahu na dalších podstránkách, se kterými je propojen interními odkazy.

Obsah hubu a podstránek spolu tvoří ucelený soubor informací. Zatímco hub hovoří široce o konkrétním klíčovém slově, podstránky pokrývají všechna související klíčová slova a témata. Návštěvníci tento model milují, protože mohou poměrně snadno a strukturovaně najít vše, co hledají, na jednom místě. A to co milují návštěvníci, ocení také vyhledávače.

Optimalizace pro featured snippets (vybrané úryvky)

Vybrané úryvky se zobrazují ve výsledcích vyhledávání hned pod placenými reklamami a snaží se návštěvníkovi odpovědět na jeho vyhledávací dotaz pomocí úryvku z textu webu.

Existují tři typy úryvků. Nejčastěji se vyskytují úryvky odstavců (více než 80 %). Další méně časté typy úryvků jsou buď ve formě odrážek, nebo číslovaných seznamů či tabulek.

Pro každou firmu je zásadní, aby její web byl optimalizován pro featured snippets, protože to znamená, že se dostane do seznamu nad všechny ostatní organické výpisy. Nejjednodušší způsob, jak získat featured snippet, je optimalizovat web tak, aby obsahoval nejlepší odpověď na uživatelův dotaz. Pomůže například zřízení sekce často kladených dotazů (FAQ), ve které vyčerpávajícím způsobem zodpovíte veškeré dotazy, na které by se návštěvník z vaší cílové skupiny mohl chtít zeptat.

S vybranými úryvky mohou pomoci i strukturovaná data. Účelem strukturovaných dat je pomoci vyhledávačům lépe porozumět obsahu stránky, takže je logické předpokládat, že mohou také zvýšit vaše šance na získání doporučeného úryvku v Google.

Závěr

Optimalizace pro vyhledávače a přivádění návštěvnosti na vaše webové stránky nemusí být náročné. Existují nástroje a techniky, které tento proces usnadňují. Pomocí výše sdílených SEO tipů vytvořte strategii, která přivede návštěvnost na vaše webové stránky!

Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEOPPC reklamue-mailingsprávu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačůobsahový marketing.