Jaký je rozdíl mezi on-page SEO a technickým SEO?

Lidé často dělí optimalizaci pro vyhledávače na takzvané off-page SEO a on-page SEO. V tomto rozdělení se často opomíjí takzvané technické SEO. Jaký je rozdíl?

Lidé často dělí optimalizaci pro vyhledávače na takzvané off-page SEO, které se týká zpětných odkazů, sociálních signálů a dalších faktorů, které se nacházejí mimo optimalizovanou stránku a často také mimo vliv optimalizátora, a na on-page SEO, které se týká obsahu stránky. V tomto rozdělení se často opomíjí takzvané technické SEO. Někteří lidé on-page a technické SEO používají jako zaměnitelné pojmy, ovšem rozhodně to není totéž.

On-page SEO se týká obsahu stránky, meta tagů, obrázků a podobně. Představte si je jako prvky stránky, které jsou viditelné pro uživatele. Pokud chcete vylepšit vaše on-page SEO, měli byste se věnovat tvorbě kvalitního, originálního a informačně bohatého obsahu, který bude obsahovat správná klíčová slova, která uživatelé hledají. Naproti tomu technické SEO se týká toho, jak Google či Seznam prochází a indexuje vaše stránky. Zahrnuje věci jako rychlost webu, strukturovaná data, kanonizace, mapy stránek, tagy hreflang a další. Jaké jsou nejčastější problémy, které řeší technické SEO?

 

Optimalizace rychlosti webu

Jednoduchým příkladem technického SEO je optimalizace rychlosti webu. Lidé jsou netrpěliví a neradi čekají na pomalé webové stránky. Proto je rychlost načítání již nějakou dobu významným hodnotícím faktorem pro vyhledávače. Pokud se vaše stránky načítají pomalu, budete mít nižší hodnocení než srovnatelný web, který má rychlejší stránky.

Pokud je váš web pomalý, může pomoci rychlejší hosting, či ukládání webu do mezipaměti sítě CDN. Efektivním způsobem, jak váš web zrychlit je také komprimace CSS souborů a javascriptů, popřípadě snížení velikosti souborů s obrázky.

Přívětivost pro mobilní zařízení

Dalším příkladem cílů, na které se zaměřuje technické SEO, může být přívětivost pro mobilní zařízení. Google dobře ví, že většina dnešních lidí používá k surfování po internetu mobilní telefony a tablety. To, jak se vaše stránka na mobilu zobrazuje, je proto velmi důležitým hodnotícím faktorem. Pokud váš web vypadá na mobilním telefonu špatně, nepřehledně, nebo je těžké jej ovládat, vyhledávače to mohou zjistit a snížit jeho hodnocení ve výsledcích vyhledávání.

Duplicitní nebo nekvalitní obsah

Další častou chybou, na kterou se technické SEO zaměřuje, jsou duplicity v obsahu vašeho webu. Obzvlášť v některých e-shopech vzniká velké množství stránek, které jsou téměř identické a liší se pouze barvou či velikostí produktu. V takovém případě je vhodné využít tzv kanonizace, která robotům vyhledávačů sdělí, kterou z mnoha verzí duplicitních stránek považujete za hlavní.

Zlepšení architektury webu

Architektura webu je pravděpodobně nejdůležitějším aspektem technického SEO. Týká se struktury stránek webu a jejich vzájemného propojení pomocí odkazů. Návštěvník by měl být schopen intuitivně a pohodlně procházet celým vaším webem. Logická struktura mu umožní dostat se k informacím které potřebuje s co nejmenším úsilím a na co nejmenší počet kliknutí. Správná vnitřní architektura webu má i další výhody. Interní propojení na stránky s vysokou prioritou jim dává větší odkazovou autoritu a říká tím vyhledávačům, která část obsahu je nejdůležitější. Tyto důležité stránky budou Googlem rychleji indexovány a získají vyšší hodnocení, což je přesně to, co chcete.

Mapa stránek

Dalším způsobem, jak udržet web přehlednější, je použití mapy stránek. Je to automaticky aktualizovaný soubor ve formátu XML, který obsahuje odkazy na všechny stránky vašeho webu. Mapa stránek je většinou uložena v souboru sitemap.xml a jde v podstatě o seznam všech URL, které se na webu nacházejí. Jejich funkcí je poskytnout robotům vyhledávače "rozcestník" který jim umožní se na webu rychle orientovat. Vytvoření mapy stránek není nic složitého, většina CRM v sobě tuto funkci obsahuje, popřípadě ji umožnuje doinstalovat jako plugin.

Chybové stránky 404

Jednou ze základních charakteristik webu, který má vyřešené technické SEO, je to, že na webu nejsou žádné nefunkční odkazy. V ideálním případě by nikdy neměl existovat odkaz, na který kliknete a který vede na chybový kód 404. Pokud návštěvníci nebo roboti vyhledávačů najdou odkazy vedoucí na stránky s chybovými kódy místo informací, bude to pro ně velmi nepříjemné. V závislosti na tom, kolik takových stránek je, vás vyhledávače mohou začít řadit ve výsledcích vyhledávání níže.

Řešení tohoto problému je přitom velice jednoduché. Projděte si své webové stránky, vyhledejte a odstraňte odkazy, které nikam nevedou. Nemusíte to dělat ručně – existují bezplatné nástroje, jako je například Screaming Frog, které tuto práci udělají během chvíle za vás.

Zabezpečení webových stránek

Jedním z nejdůležitějších faktorů dnešních webových stránek je jejich zabezpečení. Jedná se také o důležitý hodnotící signál pro vyhledávače, které ji považují za jednu z jejich hlavních priorit. To znamená, že mít zabezpečené webové stránky je jedním z mnoha způsobů, jak zlepšit své hodnocení. Jedná se proto také o velmi důležitou součást technického SEO.

Jednou z hlavních metod zabezpečení webu je certifikát SSL neboli Secure Sockets Layer, který spouští protokol HTTPS, zajišťující, že spojení webového serveru s používaným prohlížečem je bezpečné. Že je web zabezpečen pomocí certifikátu SSL a HTTPS protokolu zjistíte snadno. URL adresa začíná písmeny https namísto http a navíc se v prohlížeči před URL adresou zobrazuje symbol visacího zámku.

Tagy Hreflang

Tato součást technického SEO je využitelná weby, které publikují obsah ve více jazycích. Ačkoli se tato vlastnost zatím netýká většiny webových stránek, značky hreflang jsou s rozvojem globalizace stále užitečnější. Pokud například váš e-shop prodává zboží kromě Česka i na Slovensku, v Německu a v USA, asi budete chtít mít jazykovou mutaci pro každé národní prostředí. Pomocí tagu hreflang můžete říct robotům Google,  v jakém jazyce je konkrétní stránka, aby ji mohl zařadit do výsledků vyhledávání pro ty uživatele, kteří provádějí vyhledávání v tomto jazyce.

Technické SEO byste neměli opomíjet

Při posuzování, zda si vaše stránka zaslouží umístění na vyšších příčkách vyhledávání, berou vyhledávače do úvahy velké množství faktorů. Kromě zpětných odkazů a kvalitního obsahu, jsou to právě technické aspekty webu, které jsou pro hodnocení velice důležité. Přestože na první pohled nejsou vidět, mají významný podíl na tom, jak vaši stránku hodnotí a na jakých pozicích vás umístí. Mít web v co nejlepším technickém stavu, pravidelně jej kontrolovat a provádět údržbu se vám jednoznačně vyplatí.

 

Článek připravila digitální agentura SEO Consult, která realizuje SEOPPC reklamue-mailing, správu sociálních sítí, správu zbožových vyhledávačů obsahový marketing.