Bidding aneb jak se vyšplhat na první příčky vyhledávače

Na prvních příčkách by chtěl být nejspíš každý, a to se nemusí zrovna jednat o nějakou soutěž, ale třeba klidně jen o vyhledávače. Pochopitelně se není čemu divit, když se od toho odvíjí výše zisků. Být viděn je prostě v online světě nutnost a bidding vám na této cestě zviditelnění může výrazně pomoci.

Na prvních příčkách by chtěl být nejspíš každý, a to se nemusí zrovna jednat o nějakou soutěž, ale třeba klidně jen o vyhledávače. Pochopitelně se není čemu divit, když se od toho odvíjí výše zisků. Být viděn je prostě v online světě nutnost a bidding vám na této cestě zviditelnění může výrazně pomoci.

Jedná se totiž o jeden ze 4 velmi důležitých faktorů, který ovlivňuje umístění vašeho produktu v PPC reklamě. V reklamě, které platíte pouze za proklik svého produktu, tedy až v momentě, kdy se potenciální zákazník proklikne do vašeho internetového obchodu. Celý bidding navíc funguje na principu aukce, tedy hlavní je překonat nabídku konkurence, a přitom nezaplatit víc, než je nezbytně nutné. Takto fungují například i dva největší české vyhledávače a srovnávače cen Heureka.cz a Zboží.cz.

Heureka v detailech

Když se na Heureku zaměříme trochu podrobněji, tak zjistíme, že do aukce vstupuje kromě biddingu ještě cena produktu, dostupnost produktu a hodnocení internetového obchodu. Přičemž každý z těchto faktorů má na řazení produktových nabídek určitou váhu.  Tyto koeficienty však nejsou veřejně známé.

Co však veřejně není nic tajného, je že kromě výše již zmíněných 4 faktorů, je třeba brát v potaz i konkurenci, která do aukce vstupuje spolu s vámi. Hraje velmi podstatnou roli v tom, kolik vás proklik bude v konečném důsledku stát. Nezáleží totiž jakou částku máte nastavenou ve feedu, ale to, kolik je v tu danou chvíli na první pozici potřeba. Takže pokud máte nastaveno například 30 Kč a na první pozici stačí 12 Kč, tak zaplatíte jen 12 Kč. Nicméně v případě, že nastavíte cenu moc nízko a na první pozici nedosáhnete a někdo získá v součtu vyšší skóre než vy, zařadí se váš e-shop na pozici za něj, případně za více takových e-shopů. V praxi to znamená, že pokud budete nabízet vyšší cenu za proklik, budete tak mít větší šanci, že svými produkty obsadíte první příčky vyhledavače a tím výrazně zvýšíte šanci, že oslovíte i daleko více potenciálních zákazníku, než kdybyste byli někde pod čarou.

Cena za proklik je ale tak trochu věda

Pokud už máte jasno, co je principem biddingu, tak je třeba se zamyslet nad strategií maximální ceny za proklik. Což je ale nemalý oříšek i pro zkušené obchodníky. Takových strategií je totiž spousta.

  • Pro začátek je velmi důležité si promyslet, zda chcete stanovit maximální ceny za proklik  u všech produktových nabídek nebo jen u určité skupiny z nich. Zpravidla je nejpřínosnější biddovat u Top produktů, u kterých víte, že jsou oblíbené a dobře se prodávají. Skupinu je ale možné sestavit i na základě ceny nebo dostupnosti produktu oproti vaší konkurenci.
  • Při stanovení pak samotné strategie narazíte na takzvané KPI neboli klíčové ukazatele výkonu. Jedná se o parametry, kterými je možné vaši strategii hodnotit, zda je úspěšná či nikoli a v případě nespokojenosti ji optimalizovat nebo změnit. Jakou strategii zvolíte je čistě na vás, ale pro názornou ukázku si uvedeme alespoň pár z nich.

Základní strategie biddování

  • Cena může být zavedena jak pro celou skupinu, tak jen pro nejprodávanější produkty.
  • Může se odvíjet od cen produktů konkurence.
  • Může být stanovena jako procento z ceny produktu.
  • Případně se nastaví tak, aby se udržela pouze konkrétní inzertní pozice.

Uvedené strategie je možné i vzájemně kombinovat, nicméně pak počítejte s větší náročností na jejich správu. Pro začátek bude jistě mnohem vhodnější zvolit pouze jednu z nich a až po získání určitých zkušeností se pustit do jejich kombinování.