Rozhovor s Janem Kriegelem, manažerem nákupního rádce a srovnávače Zboží.cz

Jak se změnilo nákupní chování v koronavirové době, jaký lze očekávat trend pro letošní rok a jaké novinky chystá Zboží.cz?

Nejen na tyto otázky jsme se zeptali manažera nákupního rádce a srovnávače Zboží.cz, Jana Kriegela.

Jak ovlivnila pandemie vyhledávání produktů na Zboží, změnilo se nějakým způsobem uživatelské chování?

Pandemie ovlivnila online trh a zejména e-commerce velmi významně. Vývoj, který by jinak trval, troufám si tvrdit, třeba ještě pět let se odehrál během roku. Lidé se naučili nakupovat prostřednictvím e-shopů i produkty, které by si dřív takto nekoupili. Typicky jde o potraviny, lékárenské zboží nebo oblečení. Pochopitelně chtěli nakoupit co nejvýhodněji a nechávali se rádi inspirovat, protože na to měli i dostatek času. Na našem nákupním rádci a srovnávači jsme to pochopitelně také pocítili. Zboží.cz se daří a z hlediska obchodních výsledků roste (meziročně o 35 %, tedy i rychleji, než celá e-commerce dle oficiálních čísel APEKu), už v dubnu jsme překonali čísla loňské hlavní sezóny. Rosteme ale i z hlediska návštěvnosti. Jen pro představu ‒ v březnu roku 2021 jsme dosáhli měsíční návštěvnosti 3,27 milionu reálných uživatelů (RU), loni v březnu jich bylo 2,85 a předloni v tento měsíc 2,37 milionu. Za duben máme opět hezká čísla ‒ 3,14 RU. Náš kontinuální růst tedy pokračuje. Registruje se u nás stále více e-shopů a doba e-commerce přeje. V nadcházejícím období bude záležet, jakou zkušenost lidé s nakupováním online zažili. Pro každý e-shop byla pandemie především obrovskou příležitostí. Teď se uvidí, jak prodejci tuto šanci využili. Zatím se zdá, že dobře. I přes postupné rozvolňování se nákupní chování poslední doby nijak dramaticky nemění.

Změnila pandemie popularitu některých kategorií? Předpokládáme růst sortimentu spojeného s pandemií (roušky, respirátory, testy apod.), ale došlo i k nějakým výrazným změnám v dalších kategoriích?

U některých velmi dramaticky. Šlo zejména o kategorii Dům, byt a zahrada, do které na Zboží.cz řadíme, pro někoho možná překvapivě, ochranné pomůcky. U nich jsme zaznamenali velké vlny zájmu. V současné době se po nich poptávka pomalu snižuje a vzhledem k rychlosti očkování a promořenosti populace osobně neočekávám, že by se zájem v dohledné době během letních prázdnin nějak dramaticky zvyšoval. Podobně jsou na tom vitamínové doplňky. Jsou ale kategorie, u kterých byly nárůsty zájmu kontinuálnější a nyní se budou stále držet na vysokých úrovních, případně ještě růst. Jde o kategorii Sportovní vybavení a o produkty určené pro pobyt na zahradách a terasách. Zahradní pohovky, závěsná křesla, houpačky apod. To všechno zažívá boom, který není jen sezónní. I v meziročním srovnání u této kategorie evidujeme více jak 100% nárůst. Kdo má balkon, zahradu nebo terasu, investuje do ní.

Jaký očekáváte trend pro letošní rok?

Minulý rok e-shopy rostly doslova jako houby po dešti, na Zboží.cz se jich nově zaregistrovalo přes šest tisíc. Obchodníci, kteří dříve neměli internetové obchody, ale jen kamenné prodejny, je horečnatě zřizovali, protože si uvědomili, že půjde na dlouhou dobu o jediný spolehlivý prodejní kanál. Doba koronavirová přesunula řadu značek z kamenných prodejen na internet. Online podnikání se tak přizpůsobují jak globální hráči, tak i zajetí drobní živnostníci nebo zcela nově vznikající obchody nabízející celé spektrum zboží. ‍Očekávám, že nově vzniklé e-shopy se budou chtít dále rozvíjet, a i nadále si udržet vysoké příjmy z online prodeje. I z toho důvodu očekávám a doufám, že se bude dařit i Zboží.cz, protože my jsme pro ně dobrým partnerem pro zvyšování návštěvnosti i zisků. Náš cenový srovnávač patří mezi nejoblíbenější internetové služby v České republice. Každý měsíc ho navštíví přes tři miliony uživatelů, kteří přes něj nakupují zejména elektroniku, ale i další zboží, jako je například móda nebo bytové doplňky.

Pro uživatele je asi důležité vyhledat produkt a porovnat nabídky od různých prodejců. Plánujete nějaké úpravy týkající se párování produktů?

Rozhodně, cena je vždy důležitá. Ale z našich dat víme, že český spotřebitel hledí i na známost a důvěryhodnost e-shopu. I v této oblasti na Zboží.cz dostane doporučení a může si přečíst i zkušenosti ostatních uživatelů. Důležitá je i rychlost doručení. U nabídek e-shopů na Zboží.cz nakupující přehledně vidí, kolik stojí nejlevnější doprava a kde si lze zboží vyzvednout. Právě doporučení dopravce je mezi zákazníky nejžádanější. 

Lidé Zboží.cz nejčastěji využívají, pokud nakupují elektroniku, a zejména pak tu ve vyšších cenových relacích. Právě u hodnotnějších produktů si totiž většina spotřebitelů dobře rozmyslí, kde produkt nakoupí. Cenové rozdíly v nabídce e-shopů mohou být i v řádů tisíců korun, takže využít služeb srovnávače cen, jako je třeba Zboží.cz, se rozhodně vyplatí.

Pokud jde o párování produktů do katalogu a zakládání nových produktů, tak to je alfa a omega na Zboží.cz, proto je to i dále jedna z našich největších priorit, které chceme věnovat velkou pozornost. Chceme, aby u nás zákazník našel ideálně všechny produkty, které na trhu jsou, a to s kvalitním obsahem, takže se zaměřujeme na kvalitu popisků a obrázků. Už teď máme na Zboží.cz přes tři miliony produktů a 180 milionů nabídek, ze kterých mohou zákazníci vybírat. 

Jaké další novinky na Zboží připravujete?

Inzerce, tedy zobrazování nabídky e-shopů na Zboží.cz, bude i nadále zcela zdarma. Platit se bude i nadále až za přivedeného zákazníka, který se z nákupního rádce proklikne do e-shopu. Chystáme nové projekty, jejichž cílem bude návštěvníky především inspirovat ke koupi. Na Conviu.cz o nich od nás budete vědět mezi prvními.

Zlepšování nákupního zážitku pro uživatele půjde v ruku v ruce i s rozšiřováním možností, jak mohou inzerenti v Skliku a Zboží.cz oslovit potenciální zákazníky. Aby nemuseli obsluhovat dvě platformy, spojí je Seznam.cz do jedné.

Na konci projektu Seznam Nákupy budou moci e-shopy nově obsluhovat veškerou produktovou inzerci přes jednu platformu, která spojí výhody obou dosavadních. Prostředí bude známé, vychází z podoby reklamního systému Sklik. 

Už na konci minulého roku jsme zjednodušili start inzerce pomocí automatického propojování a představili možnost využít jednotný konverzní kód. V průběhu letošního a příštího roku budeme v několika fázích Sklik a Zboží propojovat.

V roce 2022 si pak v Skliku naši klienti zvolí preferovaný způsob biddingu (produktové skupiny v rozhraní nebo dle feedu) a zda si přejí dále používat nastavené bidy dle Zboží.cz, nebo podle „Produktových inzerátů” Skliku. Inzerci pak bude možné celkově obsloužit jedinou kampaní.

Rozhodně chceme také více využívat další důležité kanály v síti české internetové jedničky Seznam.cz. Pro e-shopy je nyní vhodné budovat si u zákazníků brand. Doporučujeme jim proto investovat do reklamního systému Sklik. Vidět poté budou třeba ve Vyhledávání Seznam.cz, v široké obsahové síti a na dalších partnerských webech českého internetu. Vzhledem k tomu, že si lidé zvykli vyzvedávat zboží na výdejních místech, vyplatí se i registrace v katalogu Firmy.cz, který je v základní verzi zdarma a nabídne veškeré informace o internetovém obchodě na jednom místě.‍

Zbožový srovnávač Zboží.cz navštíví měsíčně více než 3 miliony reálných uživatelů. Pokud potřebujete poradit nebo pomoci s propagací Vašich produktů na Zboží.cz, můžete se na nás obrátit na chatu, emailu info@conviu.cz nebo telefonicky.