Další zásadní změny v nové novele občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele

Jak jsme Vás již informovali v předešlém článku, koncem roku 2022 přechází do platnosti nová novela. Dotkne se všech e-shopů, kamenných obchodů a nákupního procesu. Podívejte se s námi se na další důležité změny.

Změny zasahují B2C prodej v EU. V tomto článku Vás budeme informovat o dalších zásadních změnách v této novele.

Zásadní změny ohledně recenzí

Novela o změně uvádění recenzí stanovuje nová pravidla pro uvádění zákaznických recenzí. Pokud chce e-shop na svých stránkách uvádět recenze od zákazníků, musí je ověřovat, zda opravdu pocházejí od reálného zákazníka. Na stránkách musí být i uvedeno, jak recenze ověřujete. Lze popsat tento postup v obchodních podmínkách, případně na e-shopu uveřejnit samostatné sdělení. Pokud u produktů uvádíte průměrné hodnocení (90 % zákazníků je spokojeno), musíte nově uvést, jak tento průměr počítáte. Pokud si volíte, jaké recenze zveřejňujete a které ne, musíte také sdělit, jakým způsobem recenze vybíráte.

Hlavně si dejte pozor na systematické promazávání negativních hodnocení, hráli byste si s tzv. nekalou praktikou, dopouštíte se tedy přestupku.

Jak můžete recenze ověřovat? 

  • Zasláním linku v e-mailu k hodnocení zákazníkovi po dokončení nákupu,
  • povolením hodnocení pouze přihlášeným/registrovaným zákazníkům,
  • jiný způsob, který bude transparentní a obhajitelný.

 

Zásadní změny ohledně slev

Novela o změně uvádění slev má také nová pravidla. Velké množství obchodníků využívalo obchodní praktiku „velkých slev“, které ve skutečnosti tak velké nebyly, protože cena zboží byla předtím uměle navýšena. S tím je teď již konec. Novela veškeré tyto praktiky výrazně omezuje. Přináší nové pravidlo, podle kterého musí být jakákoli sleva, kterou prodávající poskytuje, uvedena oproti nejnižší ceně, za kterou se produkt prodával v posledních 30 dnech před slevou. Pokud následně slevu zvýší a mezi jednotlivými slevami není prodleva, může stále jako původní částku uvést tu, kterou uvedl u předchozí slevy. Pokud by toto pravidlo chtěl někdo obcházet a před akcí zboží cíleně zdražit, riskuje problémy. 

Pravidlo má ale spoustu výjimek, na které je potřeba si dát pozor.

Na jaké slevy se povinnost uvádět historii ceny nevztahuje:

  • Promo akce jako 2+1 zdarma, věrnostní slevy , individuální slevové nabídky atd.
  • služby a nehmotné produkty,
  • kazící se zboží (pečivo, ovoce, zelenina a jiné čerstvé výrobky).

Co Vám hrozí při nedodržení těchto nových podmínek?

  • Případná pokuta od ČOI až do výše 5 milionů korun,
  • naštvaný zákazník + špatné recenze a právo na odstoupení od kupní smlouvy do 90 dní a vrácení klidně již použitého zboží.

 

Zásadní změny ohledně vady zboží

V novele došlo k zpřísnění odpovědnosti za vady. Dle současné právní úpravy, pokud se vada projevila u zboží v prvních 6 měsících, musel prodávající prokázat, že věc nebyla vadná. Díky nové novele se tato lhůta prodlužuje z 6 měsíců na 1 rok; tedy na dvojnásobek. 

Další změnou je koncepce záruční doby. Nově již nebude možné vytknout vadu, která nebyla u zboží již při jeho převzetí. 

Tato změna práv z vadného plnění je obsáhlejší. Důležitou informací pro e-shopaře a prodejce je, že bude nutné upravit obchodní podmínky, reklamační řád a reklamační protokol.

 

Zásadní změny ohledně reklamací

Prodávající je podle nové novely o změnách v reklamačním procesu povinen upravit proces vyřizování reklamace zboží. Nově je prodávající povinen do 30 dní reklamaci nejen vyřídit, ale také informovat spotřebitele o způsobu vyřízení dané reklamace. Reklamační protokol musí tedy obsahovat kontaktní údaje spotřebitele. Pokud toto porušíte, spotřebitel může odstoupit od smlouvy nebo požadovat slevu z ceny zboží.

 

Zásadní změny ohledně uzavírání smluv po telefonu

Nově již nebude možné uzavřít smlouvu po telefonu. Podnikatelé musí nabídku, která vznikla během hovoru, potvrdit spotřebiteli v textové podobě a spotřebitel jí bude vázán až poté, co danou nabídku potvrdí.