Jak upravit XML feed pro zbožový srovnávač Zboží.cz

Srovnávače zboží neboli zbožové katalogy využívá stále větší počet uživatelů internetu.

Zboží.cz navštíví měsíčně více než 3,2 milionu reálných uživatelů (RU). Odkazy na srovnávač zboží Zboží.cz můžete spatřit i při vyhledávání produktů na Seznam.cz.

Nejčastějším důvodem návštěvy zbožového srovnávače je, jak již název napovídá, srovnání nabídek různých prodejců, především srovnání cen produktů, porovnání cen dopravy, zjištění dalších výhod a recenzí obchodů nabízejících daný produkt.

Pro Vás, jako majitele e-shopu, je tedy důležité, aby Vaše produkty byly zařazeny na Zboží.cz. Cílem je napárovat, co nejvíce produktů na stávající produktové nabídky a doplnit je o další elementy (např.: dárek) a tím Vaši nabídku, co nejvíce zviditelnit uživatelům.

XML feed je nositelem všech informací o produktu. V tomto článku budou ukázány nejčastější úpravy XML feedu, které Vám pomohou se správným zařazením produktů do Zboží.cz. Dále také budou představeny důležité úpravy, které podpoří navýšení výkonu, neboť u produktů budete mít vyplněné všechny důležité informace. Vaše produktová nabídka tak získá vyšší hodnocení a bude více viditelná.

Conviu umožňuje importovat vstupní data ve formátech XML, csv nebo xls. Následně provedete nastavení úprav XML (např.: změnu kategorie, názvu, doplnění akce), a nakonec upravené XML vložíte do administrace Zboží.cz.

A nebojte není to nic složitého. Editaci XML zvládnete jednoduše, rychle a bez znalosti programování. Data se z e-shopu automaticky načítají každou hodinu, zpracovávají v Conviu a následně v požadovaných minutách automaticky vygenerují do XML pro vyhledávače.

Výstupní export lze zvolit z předpřipravených šablon – např.: Heureka, Zboží, Favi, Glami, Biano, Google Nákupy, ale lze také vytvořit vlastní Custom export pro jakýkoliv systém. V Conviu tedy můžete upravovat jakákoliv data pro jakoukoliv marketingovou platformu.

Zboží

Aby byly Vaše produkty na Zboží dohledatelné, je třeba je zařadit do katalogu a spárovat s relevantní produktovou kartou. Stav spárování lze sledovat v administraci Zboží, kde vidíte zařazení do kategorie a také počet produktů spárovaných s produktovou kartou.

Pro spárování produktů je nejdůležitější uvádět správnou kategorii dle Zboží a název. Název produktu musí obsahovat všechny potřebné údaje tak, aby byla nabídka pomocí názvu odlišitelná.

1. Kategorie

Pro správné zařazení je důležité uvádět kategorii podle stromu kategorií Zboží. Jedná se o element CATEGORYTEXT a celkový přehled kategorií lze zobrazit v následujícím souboru. https://www.zbozi.cz/static/categories.csv

Conviu nabízí možnost hromadné úpravy kategorií dle stromu kategorií Zboží.cz pomocí našeptávače.

Může však nastat situace, kdy budete mít kategorii, která obsahuje různé produkty spadající do různých kategorií podle Zboží. V tuto chvíli již nastává „problém“, který lze řešit např. pomocí editoru XML Conviu.

Názorným příkladem může být e-shop s kategorií „Propagační materiály“, ve které jsou nabízeny hrnečky, propisky i bloky. V tomto případě nelze této kategorii přiřadit relevantní kategorii Zboží.

V Conviu na to máme řešení! Stačí nadefinovat pravidlo: Pokud název (PRODUCTNAME) obsahuje slovo „propiska“, nastaví se kategorie (CATEGORYTEXT) Pera a propisky. Pokud název obsahuje slovo „hrneček“, nastaví se kategorie Hrnky a šálky apod.

Nastavení kategorií se realizuje pomocí našeptávače. V případě, že majitel e-shopu vloží nový produkt, který bude v názvu obsahovat slovo „propiska“, automaticky se mu přiřadí již kategorie podle Heureky.

Zde je ukázka vytvoření pravidla pro přepis kategorie podle názvu.

2. Název produktu – PRODUCTNAME a PRODUCT

Název produktu se na Zboží.cz propisuje do elementů PRODUCTNAME a PRODUCT.

PRODUCTNAME - Obecné pojmenování výrobku z pohledu spotřebitele bez rozšiřujících údajů e-shopu. Musí obsahovat všechny potřebné údaje tak, aby byla nabídka pomocí názvu odlišitelná od ostatních nabídek v XML feedu a řídí se jednotnou šablonou rozlišenou pro různé kategorie produktů (viz Pravidla pojmenování nabídek). Základní šablona platná pro většinu kategorií je Výrobce - (Produktová řada) - Produktové označení - Varianta

Např:

<PRODUCTNAME>SONY Playstation 3 320GB</PRODUCTNAME>

Doporučená délka 70 znaků, maximum 255 znaků.

PRODUCT – Název nabídky, který musí odpovídat její povaze. Musí obsahovat všechny potřebné údaje, aby byla nabídka pomocí názvu odlišitelná od ostatních nabídek v XML feedu. Může obsahovat informace, které jsou specifické pro daný obchod, např.: „+ dárek zdarma“. Jde ve své podstatě o rozvětvenou značku PRODUCTNAME včetně přívlastků. Tento název bude použit v případě, že se nabídka nespáruje a bude se zobrazovat v nabídkách.

Název nesmí obsahovat:

  • reklamní slogany a superlativy (např.: „nejlevnější obchod“)
  • nadměrně se opakující klíčová slova či fráze (dvakrát či vícekrát za sebou)
  • nadměrnou interpunkci, emotikony, tři tečky a vykřičníky
  • informace, které přímo nesouvisí s nabídkou

Maximální zobrazovaná délka je 64 znaků.

Conviu toto celé usnadňuje, protože umožňuje upravit názvy bez změn názvů na e-shopu. Upravíte tedy název pouze pro daný vyhledávač.

Úprava je možná pomocí pravidla „Upravit element“.

Nejčastěji se úprava názvů týká doplnění Výrobce nebo Parametrů. Pomocí následujícího pravidla lze doplnit k původnímu názvu „Ultra Lotio SPF25“ ještě výrobce a objem produktu, a tím splnit specifikaci doporučeného názvu. V části Nahradit obsah lze poté pomocí značky % vyvolat proměnné.

Doplněním:
%manufacturer% %productname% %param-value-objem%

Vznikne ve výsledku název:
Daylong Ultra Lotio SPF25 200 ml

3. Hromadná úprava pomocí xlsx/csv souboru

Pomocí tohoto pravidla je možné hromadně upravit stovky produktů během pár minut. Pro úpravu je možné vygenerovat csv soubor, který můžete v excelu upravit dle požadavků a následně nahrát zpět. Pro zpětné nahrání je ale nutné ponechat první sloupeček ITEM_ID, dle kterého se data spárují a upraví (přepíšou). Pokud tedy například budete upravovat názvy pro zpětné nahrání, použijte csv ve formátu ITEM_ID; PRODUCTNAME; PRODUCT. Tj. elementy (sloupečky), které upravujete.

Variantou k hromadnému nahrávání prostřednictvím csv je také nahrávání dat prostřednictvím Google data sheets tabulky, kterou stačí v pravidle nasdílet. Hlavní výhodou tohoto způsobu řešení spočívá v tom, že úpravy v Google data Sheets tabulce může provádět několik osob najednou.

4. Skrytí produktů

V případě, kdy máte některé produkty dlouhodobě nedostupné, nebo mají nízkou marži a nechcete je do vyhledávačů odesílat, je možné produkty jednoduše skrýt.

5. Doplnění dárků

Na Zboží.cz je možné pomocí elementu EXTRA_MESSAGE uvádět doplňkové informace o produktu, přičemž EXTRA_MESSAGE je možné libovolně opakovat.

Dárek může být někdy omezen časově, což není při zadání v Conviu žádný problém. Pomocí pravidla „Přidat element“ lze doplnit dárek i s uvedením časové platnosti. Pomocí podmínky lze definovat, k jakým produktům se dárek přidá, například podle výrobce nebo prodejní ceny.

Na následujícím obrázku je ukázka pravidla pro přidání akce 2+1 zdarma

Takto se Dárek zobrazuje na Zboží.cz. Po najetí myší na „Dárek zdarma“ se zobrazí popis akce, tj. 2+1 ZDARMA.

6. EROTIC

Pro erotické nabídky je povinné uvádět element EROTIC. Chcete-li, aby se vaše erotické nabídky zobrazovaly v erotických kategoriích, použijte u nich tag EROTIC s hodnotou 1 a zároveň vyplňte odpovídající CATEGORYTEXT. <EROTIC>1</EROTIC>

Tento element je možné doplnit opět pomocí pravidla Přidat element:

7. Parametry produktů

Dodatečné parametry, které mohou být použity k filtrování produktů na webu Zboží.cz. Pokud nejsou parametry vyplněné, nelze zobrazovat Vaše produkty v konkrétním filtrování. Níže je uvedena ukázka, o jaké filtry v kategorii se jedná.

V Conviu je možné definovat pro které produkty, kategorie nebo u jakého výrobce je třeba parametry doplnit.

Tak například lze doplnit parametr barva, pokud obsahuje v názvu určité slovo. Je možné také využít regulárních výrazů. Jedná se sice o pokročilejší techniku, ale s jejich pomocí můžete upravit prostřednictvím jednoho pravidla velké množství produktů, a to se vyplatí.

8. Doprava

Cena dopravy v XML musí být shodná s cenou dopravy na e-shopu. V Conviu lze cenu dopravy doplnit pomocí vnořené struktury pravidlem Přidat/Upravit element.

9. Biding neboli nastavení ceny za proklik – CPC

Biding neboli nastavování cen za proklik, představuje prostředek, jak se dostat na přední placená místa. Ta většinou znamenají větší viditelnost a následně přinášejí e-shopu vyšší návštěvnost i větší počet objednávek.

Zboží rozeznává biding v detailu produktu, který se nastavuje prostřednictvím MAX_CPC a také biding ve fulltextu – ten je možné nastavit prostřednictvím elementu MAX_CPC_SEARCH.

Minimální ceny za proklik vychází dle rozsahu prodejní ceny, do které produkt náleží. Bidovací pravidla lze nastavit v editoru XML pomocí pravidla Přidat/Upravit element.

Biding je možné doplnit prostřednictvím pravidla, a to většinou dle cenového rozsahu. Doporučujeme se zaměřit a podpořit produkty s vyšší marží, top produkty, či vybrané produkty dle kategorie nebo značky, které máte dostupné skladem.

Conviu také nabízí možnost automatického bidingu, který ušetří čas a dokáže snížit náklady a navýšit obrat.

Ukázka bidovacího pravidla:

Nabízíme Vám možnost na měsíc zdarma testovat automatický biding na Zboží.cz. Pokud se nechcete zabývat nastavením, nebo si nejste s nastavením jistí, kontaktujte nás prostřednictvím chatu, e-mailu či telefonicky, domluvíme hlavní cíle a vše nastavíme za Vás nebo Vám s nastavením poradíme. Necháme pracovat naše výpočetní algoritmy nebo smart biding (s cílením na ROAS) a na konci období s Vámi vše vyhodnotíme.

Faktem totiž je, že až 30 % tržeb je uskutečněno právě přes zbožové srovnávače. A z toho velká většina přijde výhradně z bidovaných, tj. předních, pozic.

Výhoda automatického bidování spočívá zejména v mnohem větší efektivitě nastavování CPC (ceny za proklik), kdy se o vše postará bidovací automat Conviu. Dokáže cenu dle statistik vyhodnocovat a optimalizovat až 12krát denně, což byste s ručním nastavováním jen stěží zvládli. Efektivně tak hlídá i Vaše náklady vložené do reklamy, protože zvyšuje cenu jen v případě, kdy se to vyplatí. Pokud se Vám to již nevyplácí, automat sám uvolní předraženou pozici a produkt je z bidingu vyřazen.

Pravidla automatického bidování lze nastavit pro všechny produkty. Bidovací automat Conviu z historie statistik vyhodnotí, které produkty bidovat, a které nebidovat. Samozřejmě je také možnost biding nastavit jen pro určité produkty. Produkty je možné segmentovat podle prodejní ceny, výrobce, kategorie apod.


Conviu je komplexní nástroj pro on-line marketing. Do Conviu můžete importovat data ve formátu XML, CSV, XLSX, a to prostřednictvím URL odkazu, z FTP serveru nebo přes webové služby. Conviu nabízí editor XML, automatický biding, automatickou cenotvorbu, monitoring cen konkurence, automatický překladač a další doplňky pro marketing e-shopu. Cena za měsíční využívání je od 199 Kč.

Neváhejte a využijte 30 dní pro používání nástroje zdarma!

Pokud budete mít dotaz, můžete se na nás obrátit prostřednictvím emailu info@conviu.com, telefonu nebo online chatu.